Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua
Am o intrebare in privinta careia va rog sa ma lamuriti.Am fost casatorit pana in anul 1992, casatorie in urma careia a rezultat un copil.Dupa divort nu am solicitat partaj.In acest moment sunt recasatorit si mai am un copil.
As dori ca partea mea din apartamentul al carui proprietar sunt si eu ,din prima casatorie sa il trec pe numele primului meu copil.Cum ar trebui sa procedez si ce cale mai usoara ar trebui sa aleg?
Va multumesc.
Buna ziua. Trebuie sa luati legatura cu fosta sotie. Daca este de acord cu partajarea imobilului pe Cale amiabila faceti partajul la Notar sau Avocat incheind o tranzactie in acest sens. Daca nu este de acord cu partajul amiabil va trebui sa investiti instanta cu actiunea de partaj.