Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum poti sa circuli cu o masina inmatriculata in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum poti sa circuli cu o masina inmatriculata in Franta?

Buna ziua. Unchiul meu locuieste in Franta. Acum cativa ani a venit cu un autoturism pe care il foloseste de 4-5 ori pe an , atunci cand vine in Romania. Este si cetatean roman si francez. Ce face cu masina daca nu va avea voie sa circule decat 90 de zile pe an? Pleaca cu ea in Franta si vine anul urmator inapoi cu ea? Are si o firma romano-franceza. Cred ca cel mai bine ar fi sa o treaca pe firma! Eu sau tatal meu putem circula cu masina lui fara procura? Va multumesc!
Daca este si cetatean roman are posibilitatea sa inmatriculeze autoturismul in Romania,
varianta care ii asigura utilizarea acestuia fara restrictii