Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circularea cu un autovehicul inmatriculat in alta tara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circularea cu un autovehicul inmatriculat in alta tara

Buna seara, sper ca am postat unde trebuie...peste cateva saptamani merg in franta sa lucrez cat timp am vacanta, si as vre sa-mi iau o masina.Problema este in luna iunie termin liceu si cred ca o sa merg inapoi in franta, si nu as vrea sa imi inmatriculez masina pentru 2-3 luni.Mam gandit daca o sa-mi cumpar masina de acolo, sa o transcriu pe unchiul sau matusa mea (au domiciliul in franta) si sa circul cu ea ii romania timp de 2, 3 luni.ce acte imi trebuie ca sa pot circula legal cu ea in tara? Multumesc mult !!!
Daca o inscrii in circulatie in Franta pe numele unchilor, ca sa poti circula in Romania iti trebuie o procura de la acestia sau un contract de inchiriere sau comodat
multumesc foarte mult !!!