Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionarul public care intra in campanie electorala ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionarul public care intra in campanie electorala este obligat sa isi suspende raportul de serviciu?

As dori sa-mi spuneti daca functionarul public care intra in campanie electorala este obligat sa isi suspende raportul de serviciu.
Un functionar public de executie de la o institutie publica poate sa indeplineasca in acelasi timp si functia de consilier local/judetean?
nu, pentru ca este ales local, si trebuie sa opteze pentru una din cele doua. daca opteaza pentru consilier local/judetean, raportul de serviciu se va suspenda de drept, pe perioada mandatului. daca vrea sa ramana fp, atunci va demisiona in functia de demnitate publica, sau va renunta la mandat, daca e vb de alegerile de anul acesta :).
Legea 161/2003

Art. 88

(1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:

a) funcţia de primar sau viceprimar;

b) funcţia de prefect sau subprefect;

c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv;

d) funcţia de preşedinte, vicepreşedinte, director general, director, manager, asociat, administrator, membru al consiliului de administraţie sau cenzor la regiile autonome şi societăţile comerciale de interes local înfiinţate sau aflate sub autoritatea consiliului local ori a consiliului judeţean respectiv sau la regiile autonome şi societăţile comerciale de interes naţional care îşi au sediul sau care deţin filiale în unitatea administrativ-teritorială respectivă;

e) funcţia de preşedinte sau de secretar al adunărilor generale ale acţionarilor sau asociaţilor la o societate comercială de interes local ori la o societate comercială de interes naţional care îşi are sediul sau care deţine filiale în unitatea administrativ-teritorială respectivă;

f) funcţia de reprezentant al statului la o societate comercială care îşi are sediul ori care deţine filiale în unitatea administrativ-teritorială respectivă;

g) calitatea de deputat sau senator;

h) funcţia de ministru, secretar de stat, subsecretar de stat şi funcţiile asimilate acestora.

(2) O persoană nu poate exercita în acelaşi timp un mandat de consilier local şi un mandat de consilier judeţean.

Potrivit lit.c daca sunt functionar public la orice alta institutie publica , la o deconcentrata nu pot sa fiu si consilier la un consiliu local?:-/
daca un fucntionar public de executie si-a suspendat contractul pentru campanie electorala pt o luna de zile si nu a castigat la alegerile locale , inainte de revenirea pe post trebuie sa faca cerere de ridicare suspendare???
missir, utilizator