avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... inchidere cont 381
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

inchidere cont 381

Acum cativa ani am cumparat ambalaje de la o firma cu care in prezent nu mai lucrez si pe care la vremea respectiva le-am inregistrat in 381.As dori sa inchid acest cont pt. a nu -mi mai aparea in balanta de verificare si nu stiu cum sa procedez....
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 22:10, 28 Octombrie 2012
Inventariati ambalajele si propuneti casarea acestora. Intocmiti si PV de distrugere.

Le inregistrati 608=381.
Imi puteti posta un model de PV de distrugere?...am cautat si nu gasesc...
Aveti aici un model, in anexa 1:
PROCES-VERBAL
de declasare a materialelor, altele decat active fixe, de natura obiectelor de inventar in folosinta


[ link extern ]

Acest model il puteti adapta intr-un format Excell.
inregistrarea 608=381 o pot face acum in articole contabile ??...(octombrie)....vreau sa suspend activitatea si as dori sa inchid acum acest cont...
Sigur ca puteti, daca intocmiti si pv de distrugere a acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent - cont 3023 materiale pt ambalat smioana smioana Buna ziua, Cum se face contarea unui plus de inventar la materiale de ambalat, va rog? Multumesc anticipat, (vezi toată discuția)
Nota de rebut/pv casare teiu teiu situatie: in cazul in care un container prezinta defecte majore sau se distruge ca urmare a manevrarii sau a transportarii dintr-un loc de depozitare in altul ... (vezi toată discuția)
Contul 409 ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua In balanta de verificare am contul 409 cu niste sume vechi (2010), avansuri platite pentru care nici in ziua de azi nu s-a primit factura. Cum as ... (vezi toată discuția)