Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... inchidere cont 381
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

inchidere cont 381

Acum cativa ani am cumparat ambalaje de la o firma cu care in prezent nu mai lucrez si pe care la vremea respectiva le-am inregistrat in 381.As dori sa inchid acest cont pt. a nu -mi mai aparea in balanta de verificare si nu stiu cum sa procedez....
Inventariati ambalajele si propuneti casarea acestora. Intocmiti si PV de distrugere.

Le inregistrati 608=381.
Imi puteti posta un model de PV de distrugere?...am cautat si nu gasesc...
Aveti aici un model, in anexa 1:
PROCES-VERBAL
de declasare a materialelor, altele decat active fixe, de natura obiectelor de inventar in folosinta

[ link extern ]

Acest model il puteti adapta intr-un format Excell.
inregistrarea 608=381 o pot face acum in articole contabile ??...(octombrie)....vreau sa suspend activitatea si as dori sa inchid acum acest cont...
Sigur ca puteti, daca intocmiti si pv de distrugere a acestora.