Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce este mic cuantumul pensiei?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce este mic cuantumul pensiei?

as dori sa stiu de ce mama are o pesie de 30 lei pe caz de boaba si are cancer malin,diabet zaharat,cataracta,brobleme cu inima si tensiunea as dori un raspuns unde pot merge.
Va referiti la faptul daca mama Dvs. beneficiaza de ajutor din partea statului? Medicamente sau tratament gratuit?:-/
Poate beneficia de un ajutor social , potrivit Legii nr.416/2001... În completarea veniturilor nete lunare ale familiei sau ale persoanei singure, pentru asigurarea venitului minim garantat, se acordă lunar un ajutor social, în baza următoarelor documente:
- cerere,
- declarație pe propria răspundere,
- actele doveditoare privind componența familiei și veniturile realizate în luna anterioară depunerii cererii de către membrii acesteia.

Documentele menţionate se înregistrează într-un registru special la primăria comunei, orașului, municipiului sau, după caz, a sectorului municipiului București în a cărui rază teritorială solicitantul are domiciliul ori, după caz, reședința.