Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon sau bon si factura?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon sau bon si factura?

Buna ziua,

Am schimbat furnizorul serviciilor contabile in urma cu cateva saptamani si acum, pentru depunerea bilantului contabil (pt ong/2011) actualul contabil m-a anuntat ca nu pot fi decontate si considerate deductibile cheltuielile pentru care am solicitat doar bon fiscal cu stampila, desi sunt pana la 100 lei.

Era necesar sa solicit factura chiar si pentru aceste sume?

Si o categorie aparte a cheltuielilor sunt cele cu transportul cu taxiul, unde la fel, am solicitat doar bon cu stampila (nu se foloseste regulat si nu e o singura companie furnizoare). Ce document justificativ trebuia atasat acestuia pentru a fi considerat deductibil? (factura, contract, decizie comitet director etc).

Multumesc
Bonurile fiscale sub 100 ron se deconteaza, insa nu sunt deductibile din punct de vedere fiscal daca nu sunt insotite de factura.
Exceptie de la aceasta, fac bonurile fiscale de combustibil.