Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Bibliotecar comunal si consilier local - situatie de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Bibliotecar comunal si consilier local - situatie de incompatibilitate?

Un bibliotecar comunal poate fi si consilier local ? Multumesc.
art.88 din Legea nr.161/2003:
(1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
.....
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv;
......
Bine,dar bibliotecarii au dubla subordonare, pe linie de specialitate se subordoneaza bibliotecii judetene.
Nu conteaza ca are o dubla subordonare , ci faptul ca personalul bibliotecii face parte sau nu din aparatul propriu al consiliului local .. in regulamentul de organizare si functionare al Primariei ar trebuie sa existe o reglementare in acest sens....
bibliotecarul e direct subordonat aluia care-l plateste...in cazul nostru, u.a.t.-ul, insa, in organigrama, e un serviciu in subordinea consiliului local si nu in aparatul de specialitate al primarului. mai puteti citi cu atentie si art. 132 din legea nr. 215/2001, cumulati cu art. mentionat de userul @freelis si -o sa ajungeti la concluzia clara ca e incompatibilitate clara. :)