Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat

Buna ziua! Am avut instanta pentru alcool la volan si mi`a anulat permisul, timp in care trebui sa stau un an apoi pot sa redau la permis . Inca nu mi`a venit acasa sa platesc termenii judiciare , deci inca nu le`am platit .Aveti idee daca de la data de cand platesc termenii judiciare se pune timpul 1 an ? MUltumesc
Termenul de 1 an se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Solicitati la instanta o copie de pe hotarire, cu referat de la biroul de executari penale din care sa rezulte data raminerii definitive. Anul trece de la data raminerii derinitive a hotaririi, indiferent daca ati achitat sau nu cheltuielile de judecata.