Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere autorizatã conþinut e-mail pentru dosar ...
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere autorizatã conþinut e-mail pentru dosar instanþã

Buna ziua, e-mailurile folosite ca proba la divort sa care reprezinta discutii intre noi, sotii,care sunt traduse de un traducator autorizat, trebuie insotite de legalizarea semnaturii traducatorului de un notar public? Multumesc!
Nu, nu este o conditie sine qua non, semnatura si stampila tradicatorului autorizat certifica traducerea respectiva.
Dupa cum se mentioneaza si in Codul Civil, traducerea autorizata nu este necesara in mod expres, se poate solicita doar in cazul in care traducerea (neautorizata) inaintata este tagaduita de partea adversa.
Secţiunea I
Înfăţişări şi dezbateri
Art. 141
(1)Când se tăgăduieşte exactitatea traducerii în limba română sau a scrierii cu litere latine, făcută de parte, instanţa poate dispune ca traducerea sau scrierea cu litere latine să se facă de un traducător autorizat sau, în lipsă, de o persoană de încredere, în care caz se vor aplica dispoziţiile privitoare la experţi.

[ link extern ]
L.C.