As avea o problema cu medicul de familie... vineri am facut varicela si cum eram la serviciu cand am descoperit nu am putut pleca prea repede si nu m-am incadrat in programul medicului de familie asa ca m-am indreptat catre o clinica privata unde medicul mi-a recomandat 14 zile de concediu medical, luni cand a putut ajunge cineva in locul meu la medicul de familie acesta i-a zis k nu imi poate da decat 7 zile. La ce cod de boala se incadreaza varicela? Pana la urma cate zile ar trebui sa stau pentru boala asta, stau 7 si am sanse sa duc virusul la locul de munca sau cat mi-a zis medicul de la clinica privata, asta presupunand ca as gasi ceva "mijloace" neortodoxe sa imbunez "pixul" medicului de familie?
Solicitati medicului de familie trimitere, obligatoriu, la specialist,la clinica de boli contagioase, care va poate da concediul medical de care este nevoie si poate supraveghea evolutia bolii.
Perioada de incubare este de 3 saptamani,si este transmisibila si in aceasta perioada.
In plus, aceasta boala facuta la o varsta matura poate avea si multe efecte secundare de nedorit.
Multa sanatate!
Pentru acest diagnostic nu se interneaza de regula in spital,decat daca sunt complicatii,iar medicul specialist boli contagioase,din spital, nu poate da cm decat daca veti fi internata.
Medicul de familie poate in schimb sa va examineze si sa stabileasca in fc. de gravitatea cazului daca este necesar sa va dea sau nu trimitere . Daca considera ca nu este cazul pt. trimitere,va poate elibera concediul medical initial pe 10zile calendaristice(un pacient poate primi de la medicul de familie max. 30 de zile calendaristice intr-un an,socotite din prima zi de imbolnavire)
În cazul menţinerii incapacităţii temporare de muncă pentru aceeaşi afecţiune, concediul medical se poate prelungi de către medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital, în caz de internare, în etape succesive de maximum 30 de zile calendaristice, până la 90 de zile calendaristice în decursul unui an, socotit de la prima zi de îmbolnăvire.
Varicela nu face face parte din grupa de boli infecto/contagioase de GRUPA A,pt. care se plateste 100%.(cod 05)ci este boala obisnuita(cod01)