Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Salariul de incadrare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Salariul de incadrare

Cum se pot afla salariul de incadrare si cuantumul contributiilor platite de angajator fara a solicita o adeverinta in acest sens? Am obtinut o asemenea adeverinta de la societatea unde lucrez , dar datele nu sunt cele reale. Banuiesc de asemenea ca nu varsa la buget contributiile pe care le opreste. Ce se poate face pentru a determina intrarea in legalitate fara repercursiuni ?
Nu elibereaza societatea fluturas listat sau pe mail la plata salariului?
Acolo sunt trecute:salariul de incadrare,salariul realizat, nr. ore lucrate, zile CO/CM, toate contributiile retinute, deducerea personala si impozitul retinut precum si netul lunar, cu sau fara avans
Nu elibereaza niciun fluturas!La primirea salariului se semneaza un stat de plata unde sunt trecute numele,prenumele si suma. REVISAL-ul nu poate fi accesat in vreun anume fel dand CNP-ul de exemplu, sau numele ?
Salariul de incadrare este trecut si in contractul de munca, pe care l-ati semnat la angajare. Daca au intervenit modificari la contract , cu siguranta, exista acte aditionale. Atat contractul de munca cat si actele aditionale se fac in doua exemplare. Un exemplar ramane la angajator si unul la angajat.