Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare garsoniera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare garsoniera

Buna seara,
Vreau sa cumpar o garsoniera dar am o nelamurire referitoare la actele de succesiune ale vanzatorului motiv pentru care caut ajutor.
Decedata a avut 8 surori,nu a avut copii. Sotul a murit primul, acum 2, 3 ani. a avut un frate si un nepot ( de frate). Succesiunea s-a facut pt.amandoi dupa moartea doamnei.Succesiunea s-a facut la notar.
Mostenitori ( fara testament, donatii....etc ) doar o sora a doamnei si nepotul din partea sotului . Garsoniera este intabulata cu doi propietari.
S-a asteptat termenul de 6 luni .
Intrebare : celelalte 7surori care nu au renuntat in scris ( doar se considera ca nu au fost interesate de mostenire, renuntare tacita ) pot ataca contractul de V/C al garsonierei ?
Multumesc
Da il pot ataca, dar asta nu inseamna ca pot jusitifica interesul in cauza.