Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Listele de beneficiari de locuinte ANL sunt ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Listele de beneficiari de locuinte ANL sunt actualizate de comisia din cadrul consiliului local?

prezenta va rog sa imi comunicati punctul dumneavoastra de vedere referitor la repartitia unor locuinte construite prin ANL, destinate inchirieirii tinerilor cu varsta de pana la 35 de ani, si anume sa ne comunicati oficial in litera legii de cate ori se intocmeste lista anuala de prioritati ,in conditiile in care una sau mai multe persoane , din tabelul deja aprobat in sedinta consiliului local [Editat] in data de 18.01.2012, renunta la aceste repartitii sau depaseste varsta de 36 de ani.
Daca in luna aprilie 2012 o persoana a renuntat la apartamentul primit anterior aprobarii acestui tabel(anterior ianuarie 2012) , si acest aparatament trebuie redistribuit din nou se mentine acest tabel din ianuarie sau se reanalizeaza si reactualizeaza intreaga lista(tabel).
Va rog sa precizati clar ce lege si ce articol nu da dreptul comisiei sociale de analiza a dosarelor ANL sa nu actualizeze listele , de fiecare data cand unul sau mai multi chiriasi de apartamente ANL ce au renuntat si le-au predat Primariei.
Deasemenea mentionez faptul ca din ianuarie 2012 cand s-a aprobat acest tabel si pana in luna aprilie 2012, situatia mea s-a schimbat si am depus o serie de documente legale la dosarul ANL , in urma carora comisia trebuia sa analizeze actele depuse si sa actualizeze punctajul aferent.

Gabriela Pintea, Consilier juridic