Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tot cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tot cm

am un salariat care anul trecut s-a operat de iernie de disc,a avut cm din iunie pana la jum lunii oct,apoi a-nceput serviciul.acum este din nou in spital deoarece s-a operat de iernie inghinala.intrebare
cate de cm i se acorda adica ma refer ca anul trecut a avut 130 acum i se pot acorda tot 130 de cm avand in vedera ca a mai avut dar a fost vb de alta afectiune alt cod diagnostic?
Concediile medicale pentru incapacitate temporară de muncă se acordă pe o durată de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnăvire. Începând cu a 91-a zi, concediul medical se poate prelungi până la 183,cu avizul medicului expert(cred ca a avut aviz )

Deci,cf. acestei reglementari,in intervalul iunie 2011,iunie 2012,are dreptul la 183zile,daca deja a efectuat 130 de zile,are dreptul la inca doar 53 de zile de cm pana in iunie 2012.(in iunie, ziua primei zile de cm din iunie2011)