avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical dupa 90 de zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical dupa 90 de zile

Am o situatie:
Anul trecut Mai 2011 am avut un salariat care a beneficiat de 120 de zile de CM - interventie chirurgicala, anul acesta in Mai 2012 a venit cu un CM de 5 zile.
Ce fac trebuie trimis la Comisie? a depasit cele 90 de zile intrun an de zile.De cine trebuie avizat acest CM?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 17:44, 8 Iunie 2012
Ce diagnostic a avut pt. concediul de 120 de zile?A fost vorba despre neoplasm (cancer)operat? Ce diagnostic este pe cm actual?Daca cm de 120 zile a fost pt. neo,si cm actual cel de 5 zile este pt. un alt diagnostic,nu este nevoie de aviz din partea comisiei de expertiza.
Se aplica prevederea art.65Norme60/32/2006:

ART. 65
(1) Durata concediilor pentru tuberculoză, neoplazii, SIDA, a concediilor pentru sarcină şi lăuzie, îngrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului
de muncă şi pentru carantină, precum şi pentru risc maternal nu diminuează numărul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afecţiuni.
Cu alte cuvinte,zilele de cm pt. neo nu vor intra in calculul zilelor de cm pt. un alt diagnostic,cele 5 zile sunt considerate primele de itm in ultimile 12 luni anterioare si nu va fi nevoie de comisie.
Concediile medicale care depasesc cele 90 de zile calendaristic intra la plata numai pe baza avzului medicului expert de asigurari sociale. Deci concediul merdical trebuie semnat de expert
Se stie ca pt, boala obisnuita se acorda maxim 183 de zile in ultimile 12 luni ,calculate incepand din prima zi de incapacitate temporara de munca,cu aviz incepand din a 91 a zi.
Raspunsul nu poate fi exact ,ci bazat pe supozitii atata timp cat se vorbeste despre 120 de zile de cm anul trecut in mai,fara a cunoaste cand a fost prima zi de incapacitate de munca,diagnosticul....
Daca ne aflam in situatia incadrarii in cele 183 de zile in ultimile 12 luni,cu 120 zile acordate deja,inseamna ca exista un aviz in a 91 zi de cm ,daca nu mai suntem in intervalul celor 12 luni deja curge un nou termen,incepand cu prima zi din cele 5 acordate in prezent,deci iar nu ar fi nevoie de aviz.
Utilizatorul trebuie sa revina cu situatia expusa cu date concrete.
@georgettegan,

Ce spuneti dvs. este valabil pt.situatia generala ,nu insa si pt. cazul concret expus....
Ultima modificare: Vineri, 8 Iunie 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numar zile maxim concediu medical Vilcu Gina Vilcu Gina Buna ziua.Am o problema in privinta unui salariat ce a beneficiat in perioada 01.09.2012 - 29.11.2012 de 90 zile de concediu medical,cod diagnostic 931- ... (vezi toată discuția)
Concediul medical diavolo123 diavolo123 Am citit ca pentru TBC pulmonara concediul medical este de 1 an in ultimii 2 ani. Intrebarea mea este daca in acest caz este nevoie sa mergi la comisie dupa 91 ... (vezi toată discuția)
Tot cm elena091970 elena091970 am un salariat care anul trecut s-a operat de iernie de disc,a avut cm din iunie pana la jum lunii oct,apoi a-nceput serviciul.acum este din nou in spital ... (vezi toată discuția)