Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta de mana

Buna ziua,
Rog un raspuns pentru urmatorul caz.In 1990,tatal meu a achizitionat in judetul Prahova ,cu chitanta de mana semnata si de doi martori, o casa cu aproximativ 5000mp teren (faneata,livada,vie).S-a intocmit act de vanzare-cumparare pe casa si1000mp.Dupa o perioada,nu mai tin exact minte cat timp,tatal meu a vrut sa faca acte si pe suprafata ramasa,dar fostii proprietari au solicitat o suma mare de bani. Care este calea cea mai buna de a intocmi actele?Mentionez ca acum cativa ani,fostul proprietar a decedat,ramanand sotia si doi copii.
Veti intenta actiune in instanta, pentru a se pronunta o hotarare care sa tina loc de act autentic de Vanzare-cumparare.
Veti invoca atat chitanta de mana (considerata antecontract) cat si contractul autentic pe care l-ati intocmit ulterior.
In instanta veti chema pe mostenitorii proprietarului-vanzator, care a decedat intre timp, iar in cerere veti solicita numai diferenta de 4000 mp.
Va trebui sa evaluati acea suprafata de teren, pentru taxa de timbru.
Marcel Mihalache, Avocat
Singura solutie este actiunea in instanta.Avand in vedere ca in chitanta de mana este stipulata suprafata de 1000m.Va trebui sa dovediti cu martori ca de fapt ati cumparat toata suprafata.
In chitanta de mana este trecuta intreaga suprafata de 5000 mp ,in actele de proprietate sunt trecuti 1000 mp si casa.
gimi44 a scris:

In chitanta de mana este trecuta intreaga suprafata de 5000 mp ,in actele de proprietate sunt trecuti 1000 mp si casa.

Daca citeati raspunsul meu cu atentie, va-ti fi lamurit deja.

In instanta veti chema pe mostenitorii proprietarului-vanzator, care a decedat intre timp, iar in cerere veti solicita numai diferenta de 4000 mp.
Va trebui sa evaluati acea suprafata de teren, pentru taxa de timbru.