avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta de mana

Buna ziua,
Rog un raspuns pentru urmatorul caz.In 1990,tatal meu a achizitionat in judetul Prahova ,cu chitanta de mana semnata si de doi martori, o casa cu aproximativ 5000mp teren (faneata,livada,vie).S-a intocmit act de vanzare-cumparare pe casa si1000mp.Dupa o perioada,nu mai tin exact minte cat timp,tatal meu a vrut sa faca acte si pe suprafata ramasa,dar fostii proprietari au solicitat o suma mare de bani. Care este calea cea mai buna de a intocmi actele?Mentionez ca acum cativa ani,fostul proprietar a decedat,ramanand sotia si doi copii.
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 08:08, 4 Mai 2012
Veti intenta actiune in instanta, pentru a se pronunta o hotarare care sa tina loc de act autentic de Vanzare-cumparare.
Veti invoca atat chitanta de mana (considerata antecontract) cat si contractul autentic pe care l-ati intocmit ulterior.
In instanta veti chema pe mostenitorii proprietarului-vanzator, care a decedat intre timp, iar in cerere veti solicita numai diferenta de 4000 mp.
Va trebui sa evaluati acea suprafata de teren, pentru taxa de timbru.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2012
Marcel Mihalache, Avocat
Singura solutie este actiunea in instanta.Avand in vedere ca in chitanta de mana este stipulata suprafata de 1000m.Va trebui sa dovediti cu martori ca de fapt ati cumparat toata suprafata.
In chitanta de mana este trecuta intreaga suprafata de 5000 mp ,in actele de proprietate sunt trecuti 1000 mp si casa.
gimi44 a scris:

In chitanta de mana este trecuta intreaga suprafata de 5000 mp ,in actele de proprietate sunt trecuti 1000 mp si casa.


Daca citeati raspunsul meu cu atentie, va-ti fi lamurit deja.

In instanta veti chema pe mostenitorii proprietarului-vanzator, care a decedat intre timp, iar in cerere veti solicita numai diferenta de 4000 mp.
Va trebui sa evaluati acea suprafata de teren, pentru taxa de timbru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 18/91 cu cei 20% si efectele ei... florina85 florina85 Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sugestii sau raspunsuri la caile pe care ar trebuii sa le urmez pt recuperarea celor 20%: 1) - in anul 1993 am ... (vezi toată discuția)
Act vinzare cumparare "de mana" cotiso_bv cotiso_bv Buna ziua ! Acum aprox. 9 ani am cumparat o suprafata de teren intravilan de la un vecin 200 mp, pentru care am facut un act de mana cu 2 martori, unul ... (vezi toată discuția)
Obtinere acte de proprietate pentru casa si teren cumparate cu, chitanta de mana ramo80 ramo80 Buna ziua, Va rog sa ma indrumati care este calea de urmat pentru a obtine actele de proprietate, in situatia urmatoare: Socrii mei au cumparat in urma cu ... (vezi toată discuția)