Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... limba in care trebuie facuta cererea
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

limba in care trebuie facuta cererea

E suficient in engleza? Trebuie trimisa concomitent si-n romana? Trebuie si franceza?
Stimat forumist,

Cât timp vă aflați în prima etapă a procedurii în fața CEDO, puteți folosi, fără probleme, limba română. De asemeni, nici un înscris nu este necesar să fie tradus, fiind suficiente copii de tip xerox.

Limbile oficiale ale Curții - engleză sau franceză - sunt obligatoriu de folosit în cea de-a doua etapă, de după admisibilitatea în principiu.

În ceea ce privește etapele procedurilor în fața CEDO, vă pot ajuta cele discutate aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Cu stimă
andreigrigoriu, moderator
Deci se poate doar in engleza completa formularul. Mai este necesar sa las la fiecare punct in trei limbi cum este in model sau pot sa las doar versiunea in engleza?
Nu domnule, o puteți redacta exclusiv în engleză, dacă doriți.