Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Achitarea taxei judiciare de timbru si a timbrului ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Achitarea taxei judiciare de timbru si a timbrului judiciar

Spuneti-mi va rog daca odata cu cererea de chemare in judecata trebuie depuse si timbre judiciare si cate astfel de timbre trebuie depuse?
Alte taxe in afara de cea judiciara de timbru (care am inteles ca se stabileste dupa depunerea cererii) mai trebuie platite inainte sa merg la registratura cu cererea de chemare in judecata?

Multumesc
taxa timbru si tb judiciar se stabileste in functie de obiectul cererii, unele actiuni sunt scutite de taxa timbru, ex plg. contraventionala,
Legea taxelor de timbru prevede ca taxele de timbru se platesc anticipat. In practica, daca odata cu cererea de chemare in judecata nu anexati si dovada achitarii taxei judicare de timbru, veti fi citat cu mentiunea ca pana la primul termen de judecata sa achitati aceasta taxa. In afara de taxa judiciara de timbru trebuie sa achizitionati si timbre judiciare (se gasesc la Posta Romana) care se imprima pe cererea de chemare in judecata. Aceasi situatie pe care v-am explicat-o anterior, se va aplica si in situatia in care nu atasati cererii, timbrele judiciare aferente
Multumesc frumos pentru precizari.

Nu doresc sa platesc taxa de timbru judiciar inainte de introducerea cererii de chemare in judecata deoarece nu stiu exact despre ce fel de cerere de chemare in judecata este vorba si pe cale de consecinta nu cunosc nici valoarea taxei de timbru.
Dorim sa solicitam plata unei sulte care din pacate nu este prevazuta in actul notarial de partaj a unei mosteniri si nu stiu daca instanta o va considera o actiune personala obisnuita sau o actiune in partaj. Avand in vedere ca partajul a avut deja loc la notar ma gandesc ca nu se mai pune problema unui partaj judiciar decat in eventualitatea anularii actului notarial.

O sa cumpar doar timbru judiciar. Am inteles ca ce trece peste 10.000 RON se timbreaza cu timbru judiciar de 5 RON. Am sa iau un astfel de timbru, sper sa gasesc, am inteles ca mai sunt probleme in sensul asta.
doru6, utilizator
Lasati sa va stabileasca instanta taxa de timru si tj si o platiti pana la I tr