avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatoria unui minor Italia-Romania si retur
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatoria unui minor Italia-Romania si retur

sunt stabilit in italia cu toata familia ,cum pot face o procura de insotire a fice mele minore pentru a putea parasi tara fara a fi insotita de noi parinti ei.
as dori sa o trimit in romania pe timpul vacantei de vara
pot face aceasta procura online ?
daca da cum si unde pot accesa acest site?
multumesc anticipat radu daniel
Ultima modificare: Joi, 3 Mai 2012
gi-jane2, moderator
Daca pleaca din Italia insotita de un adult, nimeni - la niciun punct de frontiera - nu va intreba de declaratia acord a parintilor pentru ca este cetatean roman si se supune legilor romane.
Nici la intrarea in Romania nu va fi intrebat adultul care o va insoti de acea declaratie acord.

Declaratie acord trebuie doar la iesirea din tara. Daca tot o persoana straina va aduce fetita inapoi in Italia, spuneti si va vom da detalii.
DA,FATA E INSOTITA DE O PERSOANA STRAINA SI IN ROMANIA SI INAPOI IN ITALIA
Va rog, nu mai scrieti cu majuscule, multumesc

Pentru intoarcerea in Italia va trebui sa faceti (ambii parinti) o declaratie acord la consulatul Romaniei.



Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor
[…]
- numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti […] care cuprinde:
- acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;
- statul (statele de destinatie);
- perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
- datele de identitate ale insotitorului respectiv;
- extrasul de cazier judiciar al insotitorului.

Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se prezinta, in original si in fotocopie, Politiei de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care se efectueaza iesirea din tara.


[ link extern ]


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura minor Costa Blanca Costa Blanca Este vorba despre un minor care trebuie sa vina in tara , dar nu poate fi insotit de parinti, deoarece acestia nu pot lua vacanta. Treaba ar fi ... (vezi toată discuția)
Acord calatorie minor din strainatate in romania fadgyas fadgyas Buna ziua. Am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati cat mai repede cu un raspuns sigur si corect.Traim in Belgia in relatie de concubilitate impreuna cu ... (vezi toată discuția)
Procura pasaport si insotire minori fara apostila Elena_95 Elena_95 Am o mare problema: sunt in tara de 2 luni impreuna cu surorile mele minore. Mama este in Italia. Eu si surorile mele trebuie sa ne intoarcem in Italia pentru ... (vezi toată discuția)