Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O studenta poate beneficia de indemnizatie pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O studenta poate beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului si in ce conditii?

Buna ziua,
Incep prin a cere scuze domnilor si doamnelor avocati de intrebarea care am adresat-o pentru ca sunt convinsa ca au auzit-o de nenumarate ori. Am citit prin forum cate ceva, dar inca nu sunt lamurita. Daca esti studenta dupa ce urmeaza sa nasti, primesti indemnizatie de crestere a copilului. In ce conditii? Chiar daca urmezi un master? Chiar daca esti la taxa? Evident ca trebuie sa nasti in cursul anului universitar. Multumesc!
OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:
Beneficiaza de CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului universitar organizat potrivit legii, in tara sau in strainatate, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale.

1. Pe perioada cat primiti indemnizatie pentru CCC puteti sa urmati cate cursuri doriti dvs., cu sau fara taxa, cu sau fara frecventa.

2. - Singura conditie este sa nu aveti venituri profesionale (salariu, venit din activitati independente sau agricole, din contracte civile, de colaborare, de prestari servicii).
- Daca veti obtine astfel de venituri vi se va suspenda indemnizatia pentru CCC pe perioada obtinerii de astfel de venituri.
Va multumesc! Am observat ca daca urmez cursuri si in strainatate pot primi indemnizatia respectiva.