Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie pentru CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie pentru CCC?

Buna ziua . Sunt studenta anul 3 la zi , nu am intrerupt nici un an. Sunt insarcinata in 16 saptamani si as dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatie . termin facultatea la sfarsitul lu iunie anul acesta
1. Deoarece sunteti in ultimul an de facultate ar fi fost bine daca ati fi spus data prezumata a nasterii si data absolvirii (nu data sustinerii licentei).

2. - Dupa absolvire (daca nu nasteti pana atunci), chiar daca nu ati sustinut licenta, va inregistrati imediat la Agentia de Somaj.
- Dupa 60 de zile de la absolvire veti primi indemnizatie de somaj.
- Perioada de studentie, perioada de 60 de zile dupa aceasta si perioada de somaj indemnizat sunt eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).