Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... drepturi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

drepturi

De la ce obligatii financiare este scutit un adult cu handicap grav,catre asociatia de locatari (exemplu:este netransportabil si este trecut la iluminatul scarilor dar nu benficiaza niciodata de iluminat,mai nou cu senzori de pe scara )? ,ce costuri se calculeaza la metri patrati ?..si ce costuri la persoana ?...fiiecare calculeaza cum doreste sau exista o lege care trebuie sa o raspectam cu totii. Multumesc anticipat
Persoana cu handicap grav nu este scutita de la nici o plata catre asociatia de proprietari, daca Adunarea Generala a Asociatiei nu decide altfel.

Deci la urmatoarea Adunare Generala puteti propune vecinilor sa fie scutit de la plata electricitatii pentru partile comune si pentru lift.
Normele in vigoare care guverneaza sin temeiul carora se desfasoara si functioneaza activitatea asociatiilor de proprietari nu prevad facilitati fiscale pentru proprietari
Nu ati precizat unde -la ce etaj domicializa persoana cu handicap
In situatia in care proprietarul domicializa la parter sau mezanin exista prevedere legala,care permite cu acordul conducerii asociatiei de proprietari scutirea de la plata costului energiei electrice aferent lift
Cheltuieli pe numar de persoane:
- curentul electric;
- gunoiul;
- gazele.

Cheltuieli pe cota-parte indiviza
- caldura (daca nu sunt repartitoare);
- reparatii si orice lucrare de amenajare si intretinere a condominiului si a instalatiilor acestuia;
- cheltuieli administrative;
- ascensor;
- salariile;
- "pierderile" de apa (daca prin regulamentul asociatiei acestea se impart dupa acest criteriu);

Cheltuieli pe apartament: daca prin contract pretul abonamentului de service este facut cu specificarea numarului de apartamente
- interfonul;
- paza sau monitorizare video;
elga50, moderator
Locuim la etaj 4,nu are lift, este copilul meu si nu este proprietar