Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Un PFA achizitioneaza de la o persoana fizica un ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Un PFA achizitioneaza de la o persoana fizica un calculator si o imprimanta. Vom stabili daca bunurile din patrimoniul personal sunt cu retinere la sursa in conditiile in care sunt vandute in mod ocazional.

se pot revinde ca marfa sau doar folosite de cumparator?
Nu vad nici un impediment.
comerciant - persoana fizica sau juridica autorizata sa desfasoare activitati de comercializare a produselor si serviciilor de piata;

c) comert cu ridicata/de gros - activitatea desfasurata de comerciantii care cumpara produse in cantitati mari in scopul revanzarii acestora in cantitati mai mici altor comercianti sau utilizatori profesionali si colectivi;
d) comert cu amanuntul/de detail - activitatea desfasurata de comerciantii care vand produse, de regula, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;
olden, utilizator
Va intreb - desigur, cu respectul cuvenit - ce ar trebui sa inteleg(em) din postarea dvs.?
simplu : pot COMERCIALIZA de la PERSOANA fizica si REVINDE legal? asta e intrebarea
olden, utilizator
Da.