avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Un PFA achizitioneaza de la o persoana fizica un ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Un PFA achizitioneaza de la o persoana fizica un calculator si o imprimanta. Vom stabili daca bunurile din patrimoniul personal sunt cu retinere la sursa in conditiile in care sunt vandute in mod ocazional.

se pot revinde ca marfa sau doar folosite de cumparator?
Cel mai recent răspuns: olden , utilizator 22:15, 5 Mai 2012
Nu vad nici un impediment.
comerciant - persoana fizica sau juridica autorizata sa desfasoare activitati de comercializare a produselor si serviciilor de piata;

c) comert cu ridicata/de gros - activitatea desfasurata de comerciantii care cumpara produse in cantitati mari in scopul revanzarii acestora in cantitati mai mici altor comercianti sau utilizatori profesionali si colectivi;
d) comert cu amanuntul/de detail - activitatea desfasurata de comerciantii care vand produse, de regula, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;
Ultima modificare: Vineri, 4 Mai 2012
olden, utilizator
Va intreb - desigur, cu respectul cuvenit - ce ar trebui sa inteleg(em) din postarea dvs.?
simplu : pot COMERCIALIZA de la PERSOANA fizica si REVINDE legal? asta e intrebarea
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Mai 2012
olden, utilizator
Da.

Alte discuții în legătură

Pot sa revand coroane cu cod caen 4619? nick4you nick4you Buna seara. Doresc sa comercializez coroane (jerbe) doar catre persoane juridice. Le cumpar de la o societate, care are dreptul sa le confectioneze, imi pun ... (vezi toată discuția)
Vanzare materiale de constructii (ocazional), catre persoana fizica, cu chitanta Herra_ Herra_ Doresc sa vand din depozitul de materiale de constructii, ocazional, marfa catre o persoana fizica. Din depozit vand doar catre PJ sau PFA, cu factura si ... (vezi toată discuția)
Gestiune cu ridicata cimpazu cimpazu buna ziua, as vrea sa stiu si eu daca dintr-o gestiune cu ridicata pot vinde atat la persoane juridice cu factura cat si la persoane fizice cu bon ... (vezi toată discuția)