Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare materiale de constructii (ocazional), catre ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare materiale de constructii (ocazional), catre persoana fizica, cu chitanta

Doresc sa vand din depozitul de materiale de constructii, ocazional, marfa catre o persoana fizica. Din depozit vand doar catre PJ sau PFA, cu factura si chitanta. Credeti ca ar fi o problema daca i-as elibera factura si chitanta?!
Multumesc mult!
Nu cred ca exista vreun impediment in vanzarea catre PF a materialelor din moment ce se elibereaza factura si chitanta.
Parerile sunt impartite...
citez din doua surse:

Comert cu ridicata / comert cu amanuntul- def.
Legea 650/2002 care aplica ordonanta 99/2000 (modificata cu Legea 211/2008) stabileste diferenta dintre comertul cu ridicata si comertul cu amanuntul astfel:
c) comert cu ridicata/de gros - activitatea desfasurata de comerciantii care cumpara produse in cantitati mari in scopul revanzarii acestora in cantitati mai mici altor comercianti sau utilizatori profesionali si colectivi;
d) comert cu amanuntul/de detail - activitatea desfasurata de comerciantii care vand produse, de regula, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;

CARACTERUL INTAMPLATOR AL VANZARILOR:

Cand nu este obligatorie Casa de Marcat?
Cuvinte cheie: casa de marcat, persoane fizice, vanzare cu amanuntul

<br
Daca materialele achizitionate de catre o persoana impozabila sunt vandute devin pentru vanzator o marfa indiferent de faptul ca pretul de vanzare al acestora cuprinde sau nu cuprinde un adaos comercial.

Pentru vanzarea marfurilor catre persoane fizice este obligatorie achizitionarea casei de marcat electronice fiscale.

Obligatia rezulta din prevederile art. 1 din OUG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata in M.Of. nr. 75 din 21 ianuarie 2005, modificata si completata prin OG 47/2007 care reglementeaza obligatia utilizarii aparatelor de marcat electronice fiscale de catre toti agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie. Scopul casei de marcat este inregistrarea tuturor vanzarilor de bunuri a caror contravaloare se incaseaza in numerar astfel incat sa se inregistreze integral pe venituri. Lipsa casei de marcat este sanctionata de catre organele de control care nu iau in considerare faptul ca pentru orice livrare efectuata catre o persoana fizica se emite factura si chitanta.

Totusi, trebuie sa aveti in vedere faptul ca nu se obligatorie utilizarea casei de marcat in situatia in care aceste vanzari au loc doar intamplator.

Prin normele de aplicare a OUG 28/1999 aprobate prin HG 479/2003 republicata in M.Of. nr. 348 din 25 aprilie 2005, la art. 4, se face precizarea ca nu este obligatorie utilizarea casei de marcat de catre firmele care nu desfasoara permanent activitati de vanzare cu amanuntul:

"In sensul ordonantei de urgenta, prin livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie se intelege acele activitati desfasurate cu caracter permanent. Nu intra in aceasta categorie eventualele livrari de bunuri si prestari de servicii direct catre persoane fizice efectuate intamplator de catre agentii economici, altii decat comerciantii cu amanuntul."

De asemenea, utilizarea casei de marcat nu este obligatorie daca realizati una sau mai multe din operatiunile exceptate, asa cum sunt enumerate la art. 2 din O.U.G. nr. 28/1999, chiar daca marfurile sunt vandute direct catre populatie:

- comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate;
- livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale;
- serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
- vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
- transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite;
- vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
- comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;
- efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;</br

Alta parere:

Vanzare catre persoana fizica. Trebuie emis bon fiscal?
de Infotva.ro la 28 Sep. 2010

Tags: bon fiscal, oug 28/1999, casa de marcat

Ionut Jinga, valabil la 28-Sep-2010Intrebare:M-ar interesa si pe mine in ce conditii poate vinde catre o persoana fizica o persoana juridica, cu cod principal de activitate CAEN-4673 COMERT CU ...

Ionut Jinga, valabil la 28-Sep-2010

Intrebare:

M-ar interesa si pe mine in ce conditii poate vinde catre o persoana fizica o persoana juridica, cu cod principal de activitate CAEN-4673 COMERT CU RIDICATA AL MATERIALULUI LEMNOS, MATERIALE DE CONSTRUCTII.
Cum incaseaza suma de la persoana fizica? Are obligativitate de emitere bon fiscal?
Mentionez ca nu am mai avut pana acum acest caz si se intampla rar sa am o asfel de livrare.

Raspuns:

Conform art. 1 din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronic fiscale:
Ghid complet de inregistrari contabile pentru fonduri europene
si subventii, explicate prin cazuri practice!

>> CLICK AICI PENTRU GHID <<

" (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala".

Conform art. 2 din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronic fiscale:
" Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comertul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de catre producatorii agricoli individuali detinatori de autorizatie in piete, targuri, oboare sau in alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcari auto a caror contravaloare se incaseaza prin automate, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) *** Abrogata
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii - bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitatile de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decat operatiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta institutiilor de credit, apartinand acestor institutii, precum si cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) *** Abrogata
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;
l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului.
r) *** Abrogata
s) *** Abrogata"

Concluzie: Avand in vedere faptul ca vanzarea materialelor de constructii nu se incadreaza in exceptiile de la obligatia utilizarii caselor de marcat, rezulta obligatia emiterii bonului fiscal pentru aceasta operatiune, chiar daca se repeta la intervale mari de timp.
Herra_, utilizator
Potrivit art. 1 alin. (1) din O.U.G nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

In opinia mea, nu cred ca va incadrati la prevederile art.2 care prevede cateva exceptii, din care enumar pentru exemplu: comert ocazional cu produse agricole, serviciile de alimentatie publica, vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;etc.
M...Daaa...am sunat la asistenta contribuabili (...) si mi s-a spus ca as putea incheia contractu doar daca imi plateste prin banca...
.Aberatie! Eu vand aceluiasi client!
Am obtinut o rezerva, in sensul ca, "depinde de inspectorul care vine in control"..
Repet: este UNICA OPERATIUNE de acest gen!
Va multumesc
(case closed :))))