Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea celui de al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea celui de al doilea copil

Buna ziua,
As avea nevoie de ajutor pentru cateva detalii legate de Concediul crestere al doilea copil.
In prezent ma aflu in CCC1 pentru 2 ani, copilul urmand sa implineasca varsta in martie 2013. In acelasi timp sunt si insarcinata cu al doilea copil, urmand sa nasc in septembrie 2012. Prin urmare as vrea sa va rog daca se poate sa imi spuneti:
- daca voi intra in CCC2 dupa ce expira CCC1 adica din aprilile 2013
- la cat concediu am dreptul pentru cel de-al doilea copil
- cum se calculeaza indemnizatia pentru CCC2 (in prezent beneficiez de 1200 lei)
- daca se mai acorda suplimentarea de 600 lei pentru perioada de suprapunere a nasterii celui de-al doilea copil cu restul de CCC1
Va multumesc mult!
1. Veti intra in CCC2 dupa terminarea CCC1 (a doua zi dupa ce primul copil implineste 2 ani).

2. Veti beneficia de CCC2 pana ce copilul va implini 2 ani (sau 1 an, daca alegeti aceasta varianta).

3. Indemnizatia pentru CCC2 este aceeasi ca si pentru CCC1.

4. - Deoarece ambii copii sunt nascuti dupa 01.01.2011 veti beneficia de cei 600 lei pe perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2.
- Mergeti la Primarie cu certificatul de nastere a celui de al doilea copil si completati o cerere pentru acordarea celor 600 lei.
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri. O singura intrebare as mai avea. Cand spuneti ca indemnizatia pentru CCC2 este aceeasi ca pt CCC1 va referiti la modalitatea de calcul (adica 75% din media veniturilor impozabile pe ultimul an) sau valoric ramane tot la 1200 lei? Toate cele bune.
Indemnizatia pentru CCC2 va fi aceeasi ca pentru CCC1 adica 1.200 lei.
Sunteti amabil va rog sa-mi spuneti daca pot primi suplimentarea de 600 lei si in cazul unei suprapuneri de 3 zile pentru cele doua concedii. Va multumesc.
1. Da, se primesc cei 600 lei pe luna pentru perioada de suprapunere.

2. Impartiti 600 lei la numarul de zile din luna respectiva, inmultiti cu 3 si obtineti suma pe care o veti primi.