Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA rambursare TVA si compensarea cu sume neachitate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

rambursare TVA si compensarea cu sume neachitate

Am si eu nevoie de ajutor in urmatoarea problema:
Am cerut rambursare TVA si totodata compensarea cu sume neachitate - partial contributii salarii din aceeasi luna.
Mentionez ca am depus cererea de compensare conform legii pana la 25 ale lunii,dupa efectuarea controlului am obtinut rambursarea TVA.
Pana la efectuarea compensarii au trecut cel putin 45 zile, timp in care s-au calculat majorari de intarziere si penalitati aceste sume neachitate si stinse prin compensare cu TVA de rambursat.

Cei de la Admin. au spus ca nu pot sterge aceste "accesorii" deoarece cf art.116 alin.4 si 5 lit.a - datoriile sunt exigibile la scadenta.
Nu am depus nici o cerere pentru stingerea acestor accesorii, doar am discutat cu doamna de la Admin.

O solutie?

compensarea trebuie sa se faca cu data legala a depunerii decontului negativ de tva cu optiune de rambursare, dvs. datorand obligatii fiscale accesorii pana la acea data.
daca intre timp s-au calculat accesorii pana la o data ulterior celei in care trebuia depus decontul de tva, depuneti contestatie si solicitati anularea deciziei.