Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce fac daca m-a lovit seful?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce fac daca m-a lovit seful?

Seful meu m-a lovit (se intampla a 2-a oara) si as vrea sa iau masuri legale impotriva lui. Din pacate, de data aceasta nu erau martori in birou.
Problema e civila sau penala ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
Problema este penala intai, insa , daca veti depune plangere penala, puteti sa va constituiti parte civila in cadrul procesului penal, si sa solicitati despagubiri.
Puteti insa sa demarati si o actiune penala separata, la instanta civila.
Din pacate insa veti avea nevoie de probe, ori intr-o asemenea situatie martorii ar fi fost necesari.
In lipsa de probe este posibil sa nu puteti dovedi nimic, fiindca faptuitorul nu va recunoaste ca v-a lovit.
Daca doriti sa depuneti o plangere penala la politie aveti acest drept.
Termenul este de 60 de zile de la lovire insa fara martori nu cred ca se va intampla nimic.
Daca el este corect si va recunoaste se poate sa primeasca o amenda administrativa.
De ce v-a lovit?
simona.onciu a scris:

Seful meu m-a lovit (se intampla a 2-a oara) si as vrea sa iau masuri legale impotriva lui. Din pacate, de data aceasta nu erau martori in birou.
Problema e civila sau penala ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Ati fost la spital? Cate zile de ingrijire medicala v-au dat?
Nu are mare relevanta acest aspect.
Doar pentru individualizarea judiciara a pedepsei sau a sanctiunii poate avea relevanta.
Chiar daca ar avea certificat medico-legal el poate sustine ca a batut-o concubinul sau sotul...