avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce fac daca m-a lovit seful?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce fac daca m-a lovit seful?

Seful meu m-a lovit (se intampla a 2-a oara) si as vrea sa iau masuri legale impotriva lui. Din pacate, de data aceasta nu erau martori in birou.
Problema e civila sau penala ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:41, 5 Mai 2012
Problema este penala intai, insa , daca veti depune plangere penala, puteti sa va constituiti parte civila in cadrul procesului penal, si sa solicitati despagubiri.
Puteti insa sa demarati si o actiune penala separata, la instanta civila.
Din pacate insa veti avea nevoie de probe, ori intr-o asemenea situatie martorii ar fi fost necesari.
In lipsa de probe este posibil sa nu puteti dovedi nimic, fiindca faptuitorul nu va recunoaste ca v-a lovit.
Daca doriti sa depuneti o plangere penala la politie aveti acest drept.
Termenul este de 60 de zile de la lovire insa fara martori nu cred ca se va intampla nimic.
Daca el este corect si va recunoaste se poate sa primeasca o amenda administrativa.
De ce v-a lovit?
simona.onciu a scris:

Seful meu m-a lovit (se intampla a 2-a oara) si as vrea sa iau masuri legale impotriva lui. Din pacate, de data aceasta nu erau martori in birou.
Problema e civila sau penala ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.


Ati fost la spital? Cate zile de ingrijire medicala v-au dat?
Nu are mare relevanta acest aspect.
Doar pentru individualizarea judiciara a pedepsei sau a sanctiunii poate avea relevanta.
Chiar daca ar avea certificat medico-legal el poate sustine ca a batut-o concubinul sau sotul...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt amenintat eu si prietenii mei radusorin radusorin Buna seara.Eu si cativa prieteni,mai exact 5 in total suntem amenintati de niste Romi.In ultimul timp amenintarile sunt tot mai fregvente ba chiar pe unii ... (vezi toată discuția)
Intrare prin efractie si agresiune asupra locatarului!!!!!! cristhynne78 cristhynne78 Buna ziua!!!Astazi am trait un cosmar...o vecina a intrat la mine in casa si m-a batut in urma unor altercatii verbale mai vechi....am depus o plangere la ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala cineva2009 cineva2009 buna ziua As vrea sa stiu ce amenda lise poate da unor agresori care au batut o persoana ce necesita 20 zile de spitalizare. V a mnultumesc (vezi toată discuția)