Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie Alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie Alimentara

Buna Tuturor' ma numesc Adrian si am o problema daca pot sa i spun asa si ea este .
Parintii mei sunt in divort si prima pronuntare este pe data de 12 sept ,iar eu pe data de 6 mai fac 18 ani . Dar tata cand a bagat actele la divort ma scris si pe mine acolo sa imi plateasca pensia alimentara , si intrebarea mea este va trebui sa o dau eu in judecata sa ii cer pensie alimentara sau sau sunt "inclus" in procesul de divort ? cu toate ca o sa am 18 ani cand se pronunta divortul . Multumesc astept raspunsuri.
parerea mea este ca daca tu o sa ai 18 ani nu o sa mai ai dreptul la pensie ,in cazul in care urmezi o facultate vei avea dreptul la pensie pana la terminarea studiilor
am 18 ani si sunt in clasa 10
esti „inclus in divort”. Se va stabili cuantumul pensiei de intretinere, desi legea spune ca obligatia de intretinere se face in natura, de regula.