avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA DECONT TVA SI DECLARATIA 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

DECONT TVA SI DECLARATIA 390

O societate are la 30.03.2012 perioada fiscala pentru tva trimestrul(CA la 31.12.2012 < 100000 euro).
In cursul lunii aprilie 2012 emite o factura catre un client din Bulgaria(vinde material lemnos-cherestea-grinzi-dulapi-molid)
Dupa verificarea in VIES firma din Bulgaria este valida din punct de vedere al TVA.

Ce se intampla cu decontul de tva ramane tot trimestrial ?

Pe pe rand din decont se trece livrarea de bunuri din factura emisa?

Cand se depune D390 lunar,sau la trimestru pentru facturile intracomunitare din trimestru?

Daca se schimba perioada pentru tva ce declaratii de depun la administratia fiscala.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 20:57, 4 Mai 2012
livrarile intracomunitare de bunuri nu schimba perioada fiscala.
decl 390 vies trebuie depusa pana pe data de 25 mai 2012, chiar daca perioada fiscala este trimestrul.
in decont livrarea se inscrie la rd.1

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionez pentru prima data marfa din exterior marymary marymary -sunt srl platitor de tva, inregistrat in ROI -achizitionez pentru prima data marfa din exterior, din ungaria(cartuse de toner) de la un furnizor care isi ... (vezi toată discuția)
Ce declaratii se depun la o livrare intracomunitara? ana.petrescu1963 ana.petrescu1963 Ce declaratii se depun si care e perioada fiscala in cazul unei livrari intracomunitare? (vezi toată discuția)
Comert intracomunitar - decont tva abibulaleila abibulaleila BUNA ZIUA Am si eu o intrebare am o societate care cumpare lemne din Bulgaria si le vinde in Romania. am facut cerere pentru a ma inregistra in registrul ... (vezi toată discuția)