Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA DECONT TVA SI DECLARATIA 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

DECONT TVA SI DECLARATIA 390

O societate are la 30.03.2012 perioada fiscala pentru tva trimestrul(CA la 31.12.2012 < 100000 euro).
In cursul lunii aprilie 2012 emite o factura catre un client din Bulgaria(vinde material lemnos-cherestea-grinzi-dulapi-molid)
Dupa verificarea in VIES firma din Bulgaria este valida din punct de vedere al TVA.

Ce se intampla cu decontul de tva ramane tot trimestrial ?

Pe pe rand din decont se trece livrarea de bunuri din factura emisa?

Cand se depune D390 lunar,sau la trimestru pentru facturile intracomunitare din trimestru?

Daca se schimba perioada pentru tva ce declaratii de depun la administratia fiscala.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
livrarile intracomunitare de bunuri nu schimba perioada fiscala.
decl 390 vies trebuie depusa pana pe data de 25 mai 2012, chiar daca perioada fiscala este trimestrul.
in decont livrarea se inscrie la rd.1