Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

am o cunostinta care a incheiat un contract de vanzare cumprare cu uzufruct viager cu o nepoata.... semnarea contractului insa, nepoata s-a schimbat radical, adica a inceput s comande in casa sa incerce sa ii impuna cunustintei mele anumite lucruri. i s-a atras atenti ca ea nu are dreptul sa locuiasca in acea casa si s-a mutat in chirie, insa inainte de asta a facut un zis la urcarea spre etajul casei unde sunt lucrurile ei.. intrebarea mea este daca se poate ataca si desfiinta acest contract, bineinteles cunostinta mea sa plateasca inapoi banii vcare i-a primit pe casa
e o problema mai delicata, dar in principiu se poate... trebuie gasit insa temeiul legal care se aplica situatiei cunostintei dvs