avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... desfintare C-V
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

desfintare C-V

Buna ziua problema este urmatoarea ,am vindut o casa nepoatei mele cu C_V ,cu clauza de intretinere,dar in contract a existat si un drept de abitatie viagera pt o camera ,instituit fiicei mele ,mama nepoatei ,nepoata pina in prezent ma ingrijit ireprosabil,in ultimii ani fiica mea are probleme cu alcoolul,drept urmare nepoata sa mutat din casa din cauza problemelor create de mama ei ,a initiat un proces pt desfiintarea accelei clauze viagere ,eu nu am fost admisa ca martor,dreptatea este de partea nepoatei ,fiica mea imi creeaza probleme si mie,nepoata a pierdut accel proces si acum considera ca a fost pacalita atunci cand i sa vandut accea casa ea trebuie doar sa aiba grija de mine ,maicasa sta in casa ,iar ea cu chirie,nu este drept ce se intampla ,astfel as dorii eu ca bunica sa pot desfiinta accel contract sau macar sa anulez accea clauza viagera ,mai pot eu initia alt proces?vreau ca nepoata pe care am crescut-o sa ramina in casa linistita ,precizez ca mama ei detine cota de 50% din alta locuinta ,si va avea si drept de mostenire la locuinta mea,am nevoie de sfaturi si ajutor ,va multumesc

Alte discuții în legătură

Desfintare clauza din contract de vanzare paula38 paula38 Buna ziua ,in anul 2005 am vandut un imobil nepoatei mele ,cu clauza de intretinere,iar pt o camera am instituit un drept de abitatie viagera pt fiica mea ... (vezi toată discuția)
Anulare clauza de abitatie din contractul de vanzare -cumparare paula38 paula38 Buna ziua ,situatia mea este urmatoarea in anul 1998 am cumparat un imobil,am instituit fiicei un dr de abitatie pt o camera,in 2005 am vandut accest imobil ... (vezi toată discuția)
Abitatie viagera pe o camera paula38 paula38 Buna ziua ,problema este urmatoarea ,am cumparat o casa ,am instituit o clauza de abitatie viagera pt o camera pentru mama mea ,acceasta a locuit acolo 2 ani ... (vezi toată discuția)