avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 394

Buna ziua, am o problema : unul din clientii mei si-a schimbat denumirea firmei in data de 19.04.2012. ( CUI , J , adresa - raman la fel) . Intrebarea mea este cum va aparea in declaratia 394 relatia mea cu firma respectiva ? Apar ambele denumiri cu facturile aferente sau doar denumirea noua?
Cel mai recent răspuns: jade_0923 , utilizator 20:28, 9 Mai 2012
inregistrati cu noua denumire..:D
Multumesc pentru raspuns.
Din experienta noastra, nu stim sa fi ridicat ANAFul problema denumirilor. Deci dupa parerea noastra, este bine sa introduceti noua denumire, dar nu va va critica nimeni daca o veti introduce pe cea veche.
Mult mai important este sa verificati daca toti partenerii sunt cu tva si daca nu aveti diferenta de rulaje.
In declaratia 394 sunt prinse toate facturile cu TVA , inclusiv cele pentru care nu am drept de deducere? Am auzit tot felul de discutii ..si sunt in ceata...
Buna seara,

Declarati in D394 toate facturile cu tva, indiferent daca deduceti tva-ul sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonuri de benzina + d394 Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Bonurile de benzina care sunt insotite de factura si pentru care se limiteaza la 50% trebuie sa apara in d394 cu total tva sau decat 1/2 din tva ... (vezi toată discuția)
D394 analici analici Buna seara in D394 trebuie sa regasesc TVA-ul din jurnalele de achizitii si livrari? (vezi toată discuția)
Declaratia 394 gabi12345 gabi12345 declaratia 394 trebuie sa fie egala ca valoare cu declaratia 300(tva) cum se inregistreaza bonurile de benzina si de taxi la care se deduce tva-ul in ... (vezi toată discuția)