Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 394

Buna ziua, am o problema : unul din clientii mei si-a schimbat denumirea firmei in data de 19.04.2012. ( CUI , J , adresa - raman la fel) . Intrebarea mea este cum va aparea in declaratia 394 relatia mea cu firma respectiva ? Apar ambele denumiri cu facturile aferente sau doar denumirea noua?
inregistrati cu noua denumire..:D
Multumesc pentru raspuns.
Din experienta noastra, nu stim sa fi ridicat ANAFul problema denumirilor. Deci dupa parerea noastra, este bine sa introduceti noua denumire, dar nu va va critica nimeni daca o veti introduce pe cea veche.
Mult mai important este sa verificati daca toti partenerii sunt cu tva si daca nu aveti diferenta de rulaje.
In declaratia 394 sunt prinse toate facturile cu TVA , inclusiv cele pentru care nu am drept de deducere? Am auzit tot felul de discutii ..si sunt in ceata...
Buna seara,

Declarati in D394 toate facturile cu tva, indiferent daca deduceti tva-ul sau nu.