avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D394

Buna seara
in D394 trebuie sa regasesc TVA-ul din jurnalele de achizitii si livrari?
Cel mai recent răspuns: analici , utilizator 07:34, 21 Decembrie 2012
Nu neaparat sumele trebuie sa fie identice. In declaratia 394 achizitiile pe baza bonurilor fiscale fara facturi, nu se regasesc. Sau partea de TVA nedeductibil de la achizitiile de combustibil, daca ati avut astfel de inregistrari. Stabiliti diferenta intre ceea ce va preia in declaratia 394 si ceea ce aveti inscris in jurnalele de achizitii sau de vanzare. Taxarea inversa se inscrie in rubrica separata in declaratia 394.

Mai reveniti cu amanunte, poate gasim impreuna solutia verificarii sumelor respective :).
in jurnalul de achizitii am urmatoarele:
- achzitii 9% - 272,73 +TVA
- neimp 3867,72
- achizitii si bunuri/servicii din tara 588.090 +TVA
- AIC taxabile 140.886,54 + TVA , iar in D394 la achizitii am 249.637 si TVA 59.875
Prea mare diferenta. Ati identificat totalurile in D 394 pe fiecare furnizor in parte ? De unde va este preluat fisierul pentru D 394? Din programul de contabilitate? Acolo nu aveti un mijloc de control si de validare cu programul de pe site-ul ANAF? Poate aveti furnizori care nu sunt introdusi corect. Verificati daca aveti inscris RO in fata codului fiscal pentru achizitiile din Romania, pentru ca altfel nu va preia sumele in D 394. Sau daca nu este corect codul fiscal.
Da am verificat si sumele si cui si sunt ok ,fisierul D394 il preiau din programul de contabilitate care actualizeaza si nu stiu ce sa fac mai departe
Deci suma preluata in D 394 este corecta in opinia Dvs.?

Alte discuții în legătură

Bon fiscal combustibil in d394? vioviod vioviod In Declaratia 394 / aferenta lunii ianuarie2012 trebuie trecute bonurile de combustibil? Nu am factura, ci doar bon fiscal de la benzinarii. Multumesc, (vezi toată discuția)
394-taxare inversa cereale, cum este corect sa completez declaratia : cu tva sau fara tva? ContSters86219 ContSters86219 In declaratia 394 pt. ianuarie 2012 trebuie sa introduc o livrare de cereale. Completez doar baza de impozitare? Ma gandesc ca nu pun si TVA aferent pt. ca pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrari corecte pentru 394 Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA As vrea sa aflu si parerea voastra cu privire la monografiile folosite pentru inregistrarea corecta a facturilor in D 394. Ex.achitizionez de la un magazin cu ... (vezi toată discuția)