avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D394

Buna seara
in D394 trebuie sa regasesc TVA-ul din jurnalele de achizitii si livrari?
Cel mai recent răspuns: analici , utilizator 07:34, 21 Decembrie 2012
sunt la inceputul carierei si mi sa parut ca ceva este in neregula din acest motiv am intrebat si nu am facut rau ca dupa cum vedeti si dv este ceva gresit si nu imi dau seama de unde nu stiu ce sa mai verific am luat toate intrarile rand pe rand si le-am verificat codul fiscal si TVA-ul; in D300 sumele sunt preluate ok dar in D394 sunt exact cum le-am scris mai devreme
Ce furnizori nu va sunt preluati in D 394? I-ati identificat?
Am verificat toti furnizorii nu imi apare in D394: furnizori externi care nu sunt din UE dar imi apar in jurnal(305.800 ron) si diverse bonuri care le regasesc in jurnal dar nu sunt in D394(6745 ron)
Dvs. scrieti ca aveti achizitii cu TVA 24% de la furnizori interni 588.090 lei.
Achizitii cu TVA 9% =273 lei

Acum lamuriti-ma unde sunt inclusi furnizorii externi care nu sunt din UE dar va apar in jurnal, adica suma de 305.800 lei. In care din sumele de mai sus? E ceva in neregula in ceea ce ati scris, in opinia mea.

cred ca aici este problema apar in jurnal si prg nu ii duce in D394

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bon fiscal combustibil in d394? vioviod vioviod In Declaratia 394 / aferenta lunii ianuarie2012 trebuie trecute bonurile de combustibil? Nu am factura, ci doar bon fiscal de la benzinarii. Multumesc, (vezi toată discuția)
394-taxare inversa cereale, cum este corect sa completez declaratia : cu tva sau fara tva? ContSters86219 ContSters86219 In declaratia 394 pt. ianuarie 2012 trebuie sa introduc o livrare de cereale. Completez doar baza de impozitare? Ma gandesc ca nu pun si TVA aferent pt. ca pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrari corecte pentru 394 Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA As vrea sa aflu si parerea voastra cu privire la monografiile folosite pentru inregistrarea corecta a facturilor in D 394. Ex.achitizionez de la un magazin cu ... (vezi toată discuția)