Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D394

Buna seara
in D394 trebuie sa regasesc TVA-ul din jurnalele de achizitii si livrari?
sunt la inceputul carierei si mi sa parut ca ceva este in neregula din acest motiv am intrebat si nu am facut rau ca dupa cum vedeti si dv este ceva gresit si nu imi dau seama de unde nu stiu ce sa mai verific am luat toate intrarile rand pe rand si le-am verificat codul fiscal si TVA-ul; in D300 sumele sunt preluate ok dar in D394 sunt exact cum le-am scris mai devreme
Ce furnizori nu va sunt preluati in D 394? I-ati identificat?
Am verificat toti furnizorii nu imi apare in D394: furnizori externi care nu sunt din UE dar imi apar in jurnal(305.800 ron) si diverse bonuri care le regasesc in jurnal dar nu sunt in D394(6745 ron)
Dvs. scrieti ca aveti achizitii cu TVA 24% de la furnizori interni 588.090 lei.
Achizitii cu TVA 9% =273 lei

Acum lamuriti-ma unde sunt inclusi furnizorii externi care nu sunt din UE dar va apar in jurnal, adica suma de 305.800 lei. In care din sumele de mai sus? E ceva in neregula in ceea ce ati scris, in opinia mea.

cred ca aici este problema apar in jurnal si prg nu ii duce in D394