Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... GROUP AMA Asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

GROUP AMA Asigurari

in 2009 am facut un accident in care se pare ca eu am cazut de vina , in ziua accidentului mi`am facut asigurarea cu cateva ore inainte.Firma de asigurari m`au dat in judecata sa platesc suma respectiva neavand asigurarea. Eu marti am instanta cu Group Ama .Eu nu am nici un venit sunt student masina numai am ,nu am nimic pe numele meu . Puteti sa`mi spuneti ce as putea face cum as putea scapa binisor . Va multumesc P S : instiintarea mi`a dat`o dupa 2 ani jumate de la accident .
Asigurarea nu putea intra in vigoare in aceeasi zi.In concluzie nu aveati asigurare valabila in ziua accidentului.Probabil va cheama in instanta asiguratorul CASCO al pagubitului, care a platit reparatia si se indreapta cu regres asupra vinovatului neasigurat.
In aceasta situatie, poate obtineti o negociere cu asiguratorul care poate sa va accepte o plata in rate sau daca aveti noroc si aduceti dovezile necesare privind lipsa de venituri/proprietati, ar putea sa va absolve de datorie.