Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in Peru cetateana romana, cetatean peruan
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in Peru cetateana romana, cetatean peruan

Buna ziua
As dori sa aflu ce documente sunt necesare si modalitatea de obtinere a acestora pentru incheierea in Peru a unei casatorii civile intre o cetateana romana si un cetatean peruan.
Va multumesc
Daca va casatoriti in fatza autoritatilor peruane va trebui sa faceti urmatorii pasi:

1- cerere pentru o adeverinta de adeverinta celibat de la Starea civila
2 - certificatul de nastere si adeverinta de celibat trebuie traduse, legalizate si autentificate de un notar roman in spaniola
3- un drum la Camera Notarilor Publici din judetul dvs. pentru aplicarea apostilei
4 - taxe consulare platite la trezorerie pentru fiecare document

Pentru ca Peru nu este semnatara a Conventiei de la Haga va trebui sa supralegalizati traducerile la Ministerul de Justitie din Bucuresti (unde veti duce actele si chitantele de la trezorerie ) iar dupa aceea va trebui sa mergeti cu ele la Ambasada Peru in Romania.

Amanunte despre procedura supralegalizarii aveti aici:
[ link extern ]

Sper sa fie informatii complete, insa la notariatul unde veti face traducerile de care aveti nevoie veti primi in mod sigur indrumari.
Ares-3, moderator
Va multumesc pentru raspuns