avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chitantiere obligatorii pentru asociatiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chitantiere obligatorii pentru asociatiile de proprietari

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Sunt administrator/ contabil/casier la o asociatie de proprietari. Chitantele emise trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu urmatoarele date: numarul de ordine, in baza unei serii, care identifica chitanta in mod unic; data emiterii facturii; denumirea/numele, adresa si codul de inregistrare fiscala ale asociatiei de proprietari pentru care se emite chitanta. Problema este ca presedintele asociatiei refuza sa cumparam astfel de chitantiere si doreste sa folosim din acelea simple (fara aceste date).Dar in fisa postului mi-a scris ca trebuie sa folosim asfel de chitantiere (cu serie unica...etc), dar nici nu vrea sa modifice in fisa postului, nici nu vrea sa cumparam aceste chitantiere.
Ce pot fac eu in acest caz, ca la un eventual control sa nu ma acuze ca eu sunt vinovat? Mai mult imi spune ca eu trebuie sa criu de mana pe fiecare chitanta aceste date obligatorii. Unde pot chiar sa fac eu o reclamatie pentru rezolvarea acestui caz?
Va multumesc!
Referitor la chitante. Chitantele simple sunt de 4-5 ori mai ieftine decat cele personalizate. Cele simple pot deveni personalizate daca administratorul scrie pe ele datele prevazute de legislatie, asa cum s-a aratat mai sus. Dar si mai comod este sa se procure o stampila dreptunghiulara care sa contina toate datele si sa se aplice aceasta stampila pe fiecare exemplar.
Relatia cu presedintele trebuie sa o lamuriti. Dragoste cu sila nu se poate, ca inseamna altceva. Daca presedintele nu va mai vrea, activitatea nu va merge, lucrati sub tensiune, in nesiguranta s.a.m.d. iar daca acesta vrea, va demite oricum. Cautati-va alta asociatie. Depuneti-va demisia printr-un preaviz conform contractului. O sa vedeti atunci daca presedintele-si schimba atitudinea, daca membrii comitetului reactioneaza cumva. Este posibil sa va roage sa ramaneti in continuare si sa-si schimbe atitudinea.
Multumesc pentru raspuns adriantot.
Eu m-am interesat la primarie, de acolo mi-a spus ca aceste chitantiere trebuie sa contina obligatoriu aceste date, asa am citit si pe site F.A.P.R si asa mi-a trecut si presedintele in fisa postului. Pe mine chiar nu ma deranja ce chitante foloseam daca nu era datoria mea sa intocmesc aceste chitante cu date obligatorii.
Cu o alta stampila care sa contina aceste date, presedintele nu cred este de acord,(de fapt nu este de acord cu nimic)si oricum ar lipsi seria unica de inregistrare iar ca sa scriu pe fiecare chitanta, mi se pare o bataie de joc.
Problema este ca presedintele ma asigura ca nu sunt obligatorii si refuza sa-mi stampileze o cerere pentru comanda chitantierelor si nici nu vrea sa sa-si asume responsabilitatea ca este decizia ei sa nu le cumparam si sa folosim din acelea simple.Nici nu vrea sa-mi modifice fisa postului,ca nu cumva sa am eu vrea dovada si mai tarziu sa poata sa spuna ca eu nu am fost de acord.
O sa rezolv problema cu primaria.
Cat despre demitere,cred ca trebuie sa aiba si un motiv sa-mi desfaca contractul de munca. Aveti dreptate cand spuneti ca poate sa ma demita, dar numai prin minciuni, daca ar spune adevarul nu ar avea nici un motiv.
Ca sa-mi dau demisia nu vreau sa-i indeplinesc dorinta, ca asta urmareste. Dar daca as gasi alta asociatie, as demisiona fara regrete, pana atunci nu pot ca am nevoie de un loc de munca.
M-ar interesa un sfat cum as putea sa-mi fac dreptate, sa iasa adevarul la iveala, sa nu mai fiu acuzata atat de presedinte.Fiind mai in varsta probabil multi o sa o creada si sa-i dea dreptate, dar in schimb minte foarte mult si nici nu recunoaste ce spune, are curajul sa spuna, ca ea nu a spus asa ceva.
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat,sau cineva care a intampinat aceasta problema, v-as fi foarte recunoscatoare.
Multumesc!
Chiar este asa de greu sa scrieti de mana datele obligatorii pe fiecare chitanta? Eu folosesc numai chitante simple, fiind mai ieftine. Cand am timp completez aceste date, astfel incat sa nu pierd timp cu completarea acestora cand fac incasari.
Referitor la seria unica de inregistrare: aceasta ca si numerele chitantelor si facturilor pentru un an intreg se atribuie de catre conducatorul persoanei juridice (in cazul de fata - presedintele asociatiei) printr-o decizie scrisa, emisa de regula la sfarsitul anului pentru anul urmator.
Daca va ajuta cu ceva ce va spun eu, legalitatea intocmirii documentelor, si pana la urma acceptarea intocmirii intr-un fel sau altul, cade in sarcina cenzorului si a presedintelui.
Dv. nu aveti decat sa faceti o reclamatie la primarie, asta ca sa fiti inregistrata undeva ca ati sesizat aceasta problema a chitantierelor, si apoi lucrati cu ce va pune la dispozitie asociatia.
Dv. sunteti un angajat si nu puteti forta reprezentantii asociatiei sa intre in legalitate.

Deci numerotati chitantele, ca asta nu e mare lucru, si cereti-i sa stampileze chitantierul.
Daca nici asta nu vrea, atunci lucrati cu ce aveti la indemana deoarece activitatea dv. este una dependenta, asta insemnand ca nu va aduceti de-acasa nimic din ceea ce inseamna baza materiala.
Multumesc pentru raspuns elga50.
Chiar asta intentionez sa fac, o reclamatie la primarie, ca sa am acoperire ca eu am anuntat presedintele ca trebuiesc astfel de chitantiere . Pe urma, exact asa cum spuneti si dvs, poate sa cumpere ce fel de chitantier doreste.

catre nelu.h
Chiar daca as intentiona sa scriu pe fiecare chitanta, nici nu as avea loc....poate pe verso.
Oferta care am gasit-o eu pt chitantiere personalizate este de 4 lei + TVA.(cu toate datele necesare) Mie nu mi se pare exagerat de scump si nici nu mi se pare mult ca fiecare apartament sa plateasca pretul unui chitantier si sa nu mai fie necesar aproximativ 4 ani de zile sa mai cumparam. Mai ieftin de atat..........

Alte discuții în legătură

Chitantiere personalizate teo30967 teo30967 imi puteti spune va rog daca chitantierele cu care se incaseaza intretinerile trebuie sa fie personalizate ? as vrea daca se poate articolul din lege unde ... (vezi toată discuția)
Situatie incasari cote intretinere akadea akadea va prezint o situatie pe care o intalnesc si sunt in cautarea unor opinii despre cum ar trebui procedat. in urma demiterii administratorului asociatiei, se ... (vezi toată discuția)
Stampila asociatiei severinvlad severinvlad La mine in bloc toate documentele Asociatiei, atat chitantierele cat si contractele, listele de plata sau statele de plata etc. poarta o singura stampila: cea ... (vezi toată discuția)