Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INTERZICEREA CESIUNII PARTILOR SOCIALE INTRE SOÞI
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INTERZICEREA CESIUNII PARTILOR SOCIALE INTRE SOÞI

Buna Ziua,

Acum cateva luni intrebam pe acest forum daca este admisa, din punct de vedere legal, cesoinarea partilor sociale la un SRL intre soti. Majoritatea parerilor exprimau faptul ca ESTE permisa o asemenea cesionare, desi art. 1307 C.civ. interzice in mod expres vanzarea intre soti.
Insa, Tribunalul Prahova, intr-un litigiu care avea ca obiect anulare contract cesiune parti sociale încheiat intre soti, admite actiunea, anuleaza cesiunea, cu urmatoarea motivare: "La momentul încheierii contractului de cesiune si a actului aditional, părtile aveau calitatea de soti. Or, in concormitate cu art. 1307 C.civ. vanzarea nu se poate face intre soti.(..)Interdictia de vanzare intre soti prevazuta expres de art.1307 C.civ. este deopotriva aplicabila si contractului de vanzare cumparare comerciala (art.1 C.com.)
Art.1 C.com prevede ca in comert se aplica legea de fata, iar unde ea nu dispune se aplica Codul Civil. Prin urmare, nu poate fi retinuta ca in cauza sunt aplicabile dispozitiile legii speciale nr.31/1990, in conditiile in care nu exista un text de lege care sa permita instrainarea partilor sociale intre soti, iar aceasta lege se completeaza cu prevederile codului comercial si ale codului civil."

Asadar, Oficiile Registrului Comertului nu ar mai trebui sa ia in considerare cesionarea partilor sociale efectuata intre soti.
Corect punctul de vedere, cu un singur amendament: cesiunea între soţi este posibilă dacă este făcută cu titlu gratuit. Donaţiile între soţi nu sunt prohibite de nicio lege.

Pe de altă parte, nulitatea vînzării între soţi este relativă, aşa că intră sub regimul prescripţiei extinctive. După trei ani, instanţa nu mai poate anula actul.

În ceea ce priveşte ORC, acolo ultimul cuvînt îl are tot un magistrat. Om şi el, supus greşelii...

Liviu S.Bordaş

Revin cu o altă observaţie: care ar fi soarta cesiunii dacă ea constituie o dare în plată pentru stingerea datoriei unuia dintre soţi faţă de celălalt? Doar datoriile între soţi nu sunt interzise, iar darea în plată nu este o vînzare.

Acelaşi, doar puţin mai nedumerit. :)
themis, utilizator
Revin cu o precizare din motivarea sentintei civile din care am citat mai sus: "Nerespectarea interdictiei cu privire la vanzarea intre soti, duce la nulitatea aboluta a contractului , anularea putand fi ceruta de oricare dintre soti, de mostenitorii ocrotiti sau de creditori, fara a fi obligati sa dovedeasca fraudarea drepturilor"
In concluzie, cred ca vorbim de o nulitate absoluta si nu de o nulitate relativa, cu toate consecintele care decurg de aici.

În ceea ce priveste, al doilea aspect, cel referitor la darea in plata, cred ca nu e admisibila deoarece si in aceasta situaţie ne-am afla tot in prezenta unei cesiuni de parti sociale (adica o vanzare) cu singura deosebire ca pretul cesiunii
il reprezinta o dare in plata.
Sunt nedumerita. Eu si sotul meu suntem actionari ai unei societati.Deci sotul meu nu se poate retrage din firma?
anjinsan a scris:

Revin cu o precizare din motivarea sentintei civile din care am citat mai sus: "Nerespectarea interdictiei cu privire la vanzarea intre soti, duce la nulitatea aboluta a contractului , anularea putand fi ceruta de oricare dintre soti, de mostenitorii ocrotiti sau de creditori, fara a fi obligati sa dovedeasca fraudarea drepturilor"
In concluzie, cred ca vorbim de o nulitate absoluta si nu de o nulitate relativa, cu toate consecintele care decurg de aici.

În ceea ce priveste, al doilea aspect, cel referitor la darea in plata, cred ca nu e admisibila deoarece si in aceasta situaţie ne-am afla tot in prezenta unei cesiuni de parti sociale (adica o vanzare) cu singura deosebire ca pretul cesiunii
il reprezinta o dare in plata.

Dacă aşa sună motivarea sentinţei civile, atunci cel care a scris motivarea ar trebui să ştie că, acolo unde este vorba despre nulitatea absolută, nu se cere anularea, ci doar constatarea nulităţii. Actul nul absolut nu poate face obiectul anulării de către instanţa de judecată, aşa cum este cazul actului lovit de nulitate relativă. Apoi, regimul nulităţii absolute diferă de cel al nulităţii relative prin aceea că nulitatea absolută poate fi invocată nu numai de către cei interesaţi, ci şi de instanţă, din oficiu, instanţa putînd constata nulitatea absolută a unui act juridic chiar fără ca părţile să o sesizeze, spre deosebire de nulitatea relativă, în cazul căreia instanţa anulează actul (nu constată că este nul) şi asta doar la cerere.

De altfel, nu sunt singurul care susţine că actele de vînzare între soţi sunt anulabile, nu lovite de nulitate absolută.