Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna ziua,

In cazul in care contractul colectiv de munca cu firma la care lucrez in prezent a expirat si nu a fost reinnoit, cate salarii compensatorii primesc in caz de concediere? Cu vechiul contract primeam 3 salarii.
Daca vechiul contract nu a fost reinnoit, nici macar cu un act aditional pe o durata limitata,nu se mai acorda salarii compensatorii, decat in cazul in care in Regulamentul intern exista o asemenea reglementare.
Nu primiti niciun salariu compensatoriu , daca acordarea acestora nu este prevazuta in c.i.m., in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al angajatorului.

Expirarea perioadei de valabilitate a c.c.m. duce la neacordarea acestor salarii compensatorii.