Forum Discuţii juridice Executare silită intoarcere executare
Discuție deschisă în Executare silită

intoarcere executare

Buna ziua! Acum ceva vreme am demarat o executare silita prin poprire asupra unui debitor. Tertul poprit a apucat sa-mi achite cca 90% din suma executabila. Debitorul a facut contestatie si pe fond a a obtinut anularea executarii dar nu si intoarcerea ei. Acum debitorul (care imi este dator prin sulta lunara inca cativa ani) imi retine cu de la sine putere sulta considerand ca executarea mea a fost anulata si am incasat bani necuveniti (desi am atacat contestatia prin recurs). Acest stadiu al judecatii il indreptateste la aceasta procedura? Din pctul meu de vedere ar trebui sa astepte irevocabilitatea contestatiei si pe baza ei sa ceara o intoarcere a executarii prin poprirea pe sulta. Multumesc pentru opiniile dvoastra!
Daca contestatia dvs se ala pe rolul instantei de judecata,respectiv nu exista hotarare irevocabila,actiunea de retinere suma ,este netemeinica si nu are temei legal
multumesc! in cazul in care anularea executarii ar ramane irevocabila, e necesara o noua actiune privind intoarcerea executarii? Adica ppun ca aceasta actiune ar oferi titlul executoriu ptr o intoarcere printr-o executare prin poprire....:)