Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri europene

stie cineva pt o livada de nuci care sunt conditiile pt a putea accesa fondurile europene?multumesc
Pentru a accesa fonduri PNDR masura 141 pentru livada de nuci aveti nevoie de o suprafata plantata de min 2,5 Ha. Daca aveti o suprafata mai mica dar aveti si alte culturi, animale atunci puteti indeplini conditiile de 2-8 UDE

cititi aici:
[ link extern ]
multumes ca ati dat curs solicitarii mele,dar cred ca masura pt o livada de nuci este 112,sau ma insel ,?pt instalarea tinerilor fermieri,dar am sa ma uit si la cea cu 141 multumesc
liveta, utilizator
are cineva idee daca pentru ingradirea 1 h de teren arabil am nevoie de autorizatie,vreau sa plantez nuci apoi pe suprafata respectiva dar mai intai sa fac gardul....
Pentru masura 112 aveti nevoie de 6-40 UDE, deci o suprafata mai mare de teren.In functie de terenul de care dispuneti, de alte culturi daca va incadrati in limitele specificate mai sus, este ok si aceasta masura.Cititi cu atentie masurile ca sa fiti in regula cu actele necesare.
Nu cred sa aveti nevoie de autorizatie pentru a ingradi suprafata dvs., dar cel mai bine intrebati la primarie.
Succes
are cineva idee cat ar ajunge 400 m liniari de plasa de gard de 1.80 m/h si unde pot gasi niste preturi convenabile?multumesc