Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 200
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 200

Buna ziua.
Sunt traducator autorizat si, de asemenea, am niste venituri si din activitati in brokerraj.
Referitor la declaratia 200 - trebuie sa depun 2 declaratii 200? una pentru traduceri si cealalta pt brokeraj sau pot completa in o singurab declaratie?

Multumesc frumos!
Nu este nevoie de 2 declaratii. Puteti inregistra in declaratie veniturile pe diferite categorii de venit cu cheltuielile pentru fiecare categorie de venituri
MERCI FRUMOS!
O singura declaratie, Pe situl ANAF regulile de completare a declaratiei 200 sunt:

"200 Declaraţie privind veniturile realizate din România (OPANAF 52/2012) Formular . Declaraţia se depune de către persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într-o formă de asociere, venituri în bani şi/sau în natură din România, provenind din: (1) activităţi independente, (2) cedarea folosinţei bunurilor, (3) activităţi agricole pentru care venitul net se stabileşte în sistem real, (4) transferul titlurilor de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare în cazul societăţilor închise, (5) operaţiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe bază de contract, precum şi orice alte operaţiuni similare, altele decât cele cu instrumente financiare tranzacţionate pe pieţe autorizate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. Declaraţia se completează înscriind cu majuscule, citeţ şi corect, datele prevăzute de formular. Se completează în două exemplare, din care unul rămâne la contribuabil. Declaraţia se depune direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poştal, prin scrisoare recomandată. "