Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP gresit
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP gresit

CNP-ul contine o litera gresita/
CNP-ul nu poate avea o litera gresita , ci o cifra ... eroarea poate fi indreptata de catre Serviciul de Evidenta a Populatiei
:hm: ... CNP - ul contine cifre si nu litere ...

... orice eroare a CNP -uli se indreapta la Evidenta Populatiei.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Unde este greseala? In certificatul de nastere sau in cartea de identitate?
Ares-3, moderator
Am gresit in formulare..Scuze! CNP-ul contine o cifra gresita...In ambele acte si certificatul de nastere si in buletin ,CNP-ul a fost trecut gresit. Ziua nasterii este 18 iar CNP-ul contine cifra 13 (adica 3 in loc de 8).Acum ,dupa multi ani,in cursul dezbaterii unei mosteniri ,a fost sesizat acesl lucru.
Persoana este disperata!
Un topic care contine informatiile legate de procedura gasiti aici (nu are rost sa scriem inca o data acelasi lucru):

www.avocatnet.ro/content/for...

Informatii suplimentare va primi la Starea civila, unde va trebui sa mearga pentru intocmirea procesului verbal de constatare a erorii.