avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP gresit
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP gresit

CNP-ul contine o litera gresita/
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 14:26, 9 Mai 2012
CNP-ul nu poate avea o litera gresita , ci o cifra ... eroarea poate fi indreptata de catre Serviciul de Evidenta a Populatiei
:hm: ... CNP - ul contine cifre si nu litere ...

... orice eroare a CNP -uli se indreapta la Evidenta Populatiei.

Ultima modificare: Luni, 7 Mai 2012
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Unde este greseala? In certificatul de nastere sau in cartea de identitate?
Ultima modificare: Luni, 7 Mai 2012
Ares-3, moderator
Am gresit in formulare..Scuze! CNP-ul contine o cifra gresita...In ambele acte si certificatul de nastere si in buletin ,CNP-ul a fost trecut gresit. Ziua nasterii este 18 iar CNP-ul contine cifra 13 (adica 3 in loc de 8).Acum ,dupa multi ani,in cursul dezbaterii unei mosteniri ,a fost sesizat acesl lucru.
Persoana este disperata!
Un topic care contine informatiile legate de procedura gasiti aici (nu are rost sa scriem inca o data acelasi lucru):

www.avocatnet.ro/content/for...

Informatii suplimentare va primi la Starea civila, unde va trebui sa mearga pentru intocmirea procesului verbal de constatare a erorii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cnp gresit Gabriela T Gabriela T Acum 2 ani cei de la evidenta angajatilor (unde lucrez) m-au anuntat ca am 2 CNP-uri diferite (pe certificatul de nastere/ buletin). Mi am dat seama ca CNP-ul ... (vezi toată discuția)
Cnp gresit!! maria tofan maria tofan Persoana in varsta ,dupa ce detine un B.I foarte multi ani cu CNP-ul gresit-in loc de cifra 3 este trecuta cifra 8, abia acum ,la o farmacie i se spune ca are ... (vezi toată discuția)
Acte gresite elenasarpe elenasarpe buna ziua ! as avea si eu cateva intrebari legate de actele de identitate gresite! 1) - pe certificatul de nastere este trecut un cnp gresit care nu are ... (vezi toată discuția)