avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de propietari.Putem vinde datoriile unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de propietari.Putem vinde datoriile unui restantier,unei firme de recuperari

Va scriu in numele unei asociatii de propietari.Exista in bloc un propietar care are restante mari le intretinere. 20000 lei .Cand este dat in judecata se termina procesul el plateste 1500 lei. Dupa care iar uita sa plateasca un an de zile.In fiecare an trebuie sai deschidem procese pentru recuperare intretinere restanta. De vreo 15 ani de zile ne chinuim cu acest propietar. INTREBAREA ESTE ? Noi ca asociatie de propietari Inregistrata legal la judecatorie --putem vinde sau da aceste datorii unei firme de recuperari. Si rau platnicul restantier sa se descurce cu firma de recuperari
Da, aveti dreptul de a cesiona debitul.

Totusi, de ce nu ati luat masuri in acesti 15 ani? De ce nu ati scos la licitatie publica imobilul sau sa ii puneti poprire pe venituri.
Datoriile nu se vand,eventual creditorul poate cesiona dreptul sau in favoarea unei firme de recuperari
Asociatia de proprietari are dreptul dupa ce obtine hotarare irevocabila in instanta sa contacteze executor judecatoresc,care va demara etapele si procedura de executare silita impotriva debitorului dvs
A fost dat in judecata de mai mlte ori dar can vede ca nu mai se poate plateste ceva bani din datorie dupa care 12 luni uita de intretinere. Si asa o tine de ani de zile Acum are la intretinere 20000. Si vrem sa Cesionam datoriile unei firme de recuperari. Aveti idee unde gasim o astfel de firma. Sa scapam de balamuc si de amenintari din partea celui rau platnic
Notati privilegiul la cartea funciara pentru a bloca o eventuala instrainare a apartamentului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie recuperare restante intretinere Diana Neculae Diana Neculae Buna seara , am si eu o intrebare in legatura cu Asociatiile de Bloc , cum poate da o asociate de propietari pe cineva in judecata care ore restante dar ... (vezi toată discuția)
Recuperare datorii luis29 luis29 Buna ziua, Am si eu doua intrebari daca se poate sa-mi raspundeti: 1. as vrea sa stiu daca o persoana este datoare la asociatia de propietari iar asociatia ... (vezi toată discuția)
Asociatia de proprietari ameninta cu darea in judecata fara preaviz si cu listarea rauplatnicilor MinaSI MinaSI Buna ziua. Asociatia de Proprietari din blocul unde locuiesc saptamana tecuta a pus la avizier un Anunt care citeaza cateva familii, printre care si eu, cu ... (vezi toată discuția)