Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatii locatari bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatii locatari bloc

locuiesc la etajul 4 si trebuie refacuta izolatia blocului...dar ceilalti locatari din bloc nu vor sa contribuie la aceasta operatiune.Ce pot face pentru ai convinge ?,intrucat au obligatia din cate stiu de a contribui toate apartamentele din scara blocului deasupra caruia se executa reparatia.In temeiul carei legi ii pot obliga sa contribuie si ei?
Va multumesc!
LeGEA 230/2007 Art. 16. - (1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.
Terasa imobilului reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie reprezinta si implica responsabilitatea asociatiei de proprietari
Contactati presedintele de asociatie,expuneti situatia astfel incat sa il determinati pe acesta sa desfasoare demersurile necesare in vederea executarii hidrozolatiei terasei
In situatia exepusa nu dvs trebuie sa convingeti proprietari sa contribuie ,ci presedintele de asociatie ,daca are interesul prestarii de activitati in interesul general al proprietarilor,pentru buna functionare a partilor comune din imobil,ii revine obligatia sa respecte si sa aplice unitar normele in domeniu,astfel incat sa poata executa in conditii legale, de buna calitate,hidroizolatia terasei imobilului
Terasa reprezinta "parte comuna" doar daca acest lucru a fost prevazut in Acordul de asociere, parte a Statului asociatiei......Am vazut cazuri in care acest lucru nu a fost prevazut.....
@Daniel4x4
Si in cazurile vazute de dvs,cui revenea responsabilitatea intretinerii/reparatiei acelei parti de constructie ?
Independent de continutul statutului-care legal nu poate contine clauze in contradictie cu norma in vigoare,temeiul legal de impunere la plata reparatiile la perte comuna il constituie art 44 din HG nr 1588/2007
Cheltuielile pe cota parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei de proprietari cu privire la proprietatea comuna,cu privire la fondul sau fondurile pentru lucrari de intretiere,service,reparatii si,dupa caz,de consolidare,reabilitare eficienta energetica,
modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna,astfel cum este descris in cartea tehnica a constructei si acordul de asociere
cotirlan a scris:

locuiesc la etajul 4 si trebuie refacuta izolatia blocului...dar ceilalti locatari din bloc nu vor sa contribuie la aceasta operatiune.Ce pot face pentru ai convinge ?

Nu trebuie sa-i convingeti pe vecinii dumneavoastra. Acestia nu trebuie intrebati daca vor sau nu vor...
Sesizati in scris presedintele asociatiei. Solicitati sa verifice si sa ia masuri de refacere a izolatiei. Cititi legea 230/2007 si HG 1588/2007 in care se prevede ca intretinerea si reparatia blocului se fac prin asociatia de proprietari, ca presedintele si comitetul executiv sunt obligati sa rezolve aceste probleme.