Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua,
Ajutati-ma va rog cu un sfat. Am o societate care de 3 ani de zile nu mai are activitate, nu este suspendata nu s-a depus nici bilant la orc si are datorie la stat de17000 lei. Finantele ma suna ca sunt in executare silita (de mai mult timp) cu poprire pe cont. Societatea nu are nimic pe numele lui. Poate declansa statul insolventa si raspunderea administratorului? Cei de la finante stiu ca mai am si o alta societate care nu are datorii. Ce poate intreprinde cu societatea fara obligatii si ce poate face cu societatea datornica, mai mult cu administratorul?
raspunderea solidara a administratorului se poate initia cf art 27 CPF.
Insolventa nu poate fi solicitata deoarece sunteti sub pragul minim al datoriei, acesta fiind 45.000 ron.