Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... INSOLVENTA
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

INSOLVENTA

DACA O FIRMA ARE DATORII CATRE FINANTE(IMPOZIT SALARII, TVA, IMPOZIT PROFIT, CAS,CASS,SOMAJ ETC) POATE FI DECLARATA IN INSOLVENTA DE CATRE ADMINISTRATIA FINANCIARA? DACA DA, CARE ESTE CUANTUMUL DATORIEI PENTRU CARE POATE FI DECLARATA IN INSOLVENTA
Organul fiscal poate solicita deschiderea procedurii insolventei pentru o creanta de minim 45.000 lei, dar nu este obligatoriu. Organul fiscal poate initia masuri de executare silita in vederea recuperarii sumelor care reprezinta obligatii la bugetul de stat, poate atrage raspunderea in solidar cu societatea a organelor de conducere (asociati, administratori). De asemenea, in cazul unor obligatii la bugetul de stat neindeplinite organul fiscal poate sesiza organele de cercetare penala pentru fapte de evaziune fiscala.
In concluzie nu este obligatoriu ca organul fiscal sa ceara deschiderea procedurii insolventei asupra debitorului.
MULTUMESC=D>