Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolvabilitate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolvabilitate

ce se intampla cu o firma declarata de administratia financiara in insolvabilitate pt 6670 ron debit si 3500 penalizari?
Daca administratia financiara solicita deschiderea procedurii insolventei, societatea debitoare va fi radiata. In cazul in care se constata ca adm/orgenele de conducere se fa vinovate de producerea starii de insolventa poate solicita atragerea raspunderii acestora in temeiul art. 138 din legea nr. 85/2006.
ioana_larisa a scris:

Daca administratia financiara solicita deschiderea procedurii insolventei, societatea debitoare va fi radiata. In cazul in care se constata ca adm/orgenele de conducere se fa vinovate de producerea starii de insolventa poate solicita atragerea raspunderii acestora in temeiul art. 138 din legea nr. 85/2006.

Conform legii nr. 85 din 2006 societatea poate sa propuna un plan de reorganizare, poate are posibilitati reale de redresare financiara ... In cazul acesta nu este nicidecum interesul organului fiscal sa radieze o societatea de la care poate incasa in continuare taxe si impozite.
Mai mult de atat deschiderea procedurii insolventei conform legii 85 se face la valoarea prag de 45.000 lei (art. 3 pct. 12 din lege). Asadar, radierea unei societati aflate in procedura insolventei, indiferent cine a cerut deschiderea acesteia, nu va avea loc asa de simplu.

@edusa: organul fiscal va atrage raspunderea in solidar a organelor de conducere in temeiul art. 27 alin. 2 Cod procedura fiscala.
Lucian Huzum, Consilier juridic