Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog, ajutati-ma cu un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog, ajutati-ma cu un sfat

Am si eu o problema... Bunica mea (mama, mamei mele) locuieste la tara. Bunicul meu (tatal, mamei mele) a decedat in urma cu 6 ani. Mama mea mai are inca trei surori, si un frate care a decedat acum 18 ani (acesta are la randul lui 2 copii majori). Problema mea este urmatoarea : langa locuinta bunicii mele, si-a facut casa una din surorile mamei mele. Bunica mea are 2 case (una in care locuieste ea si una care a fost a fratelui mamei mele - cel decedat, care o sa fie mostenita de copii lui). Problema este ca nu s-a facut taxa de succesiune iar sotul, surorii mamei (cea care locuieste la tara) profita la maxim de pe urma acestui fapt. Bunica mea locuieste singura si in mod constant este supusa de unchiul meu la violenta fizica, psihica, verbala. In urma cu cateva zile am fost sunati de niste vecini de la tara, care ne-au comunicat ca, bunica mea a fost din nou batuta de unchiul meu in casa la ea, i-a spart un geam de la usa si i-a adus nenumarate injurii, in prezenta unei consatence care era in vizita la bunica mea. Am fost la tara in seara acelei zile, am fost la postul de politie, bunica mea a dat declaratie si ni s-a promis de catre seful de post ca o sa se ia masuri in privinta asta (o sa-i aplice macar o amenda contraventionala in baza legii 61/1991). Unchiul meu a fost chemat la post dar nu i s-a aplicat nici o contraventie, mai mult spunand ca doreste trimiterea dosarului in instanta. Bunica mea este o femeie la tara, terorizata de ce i se intampla, fricoasa si nu ar putea face fata in prezenta instantei de judecata. Eu impreuna cu fratele meu si cu un verisor al nostru am fost la unchiul nostru, in fata curtii sale, l-am chemat sa discutam. Tin sa precizez ca nu se poate discuta cu un asemenea om, i-am cerut sa nu mai continue cu actele de violenta asupra bunicii noastre si am primit din partea lui injurii la care noi am raspuns (fratele mele lucreaza in MAI si nu as dori sa aiba probleme din aceasta cauza cu toate ca erau mai multe persoane prin preajma si au observat cine a initiat scandalul). Unchiul meu este un impatimit al actionarilor in justitie cu toate ca are minim de probe si la finalizarea judecatii nu are castig de cauza. Doresc sa imi spuneti ce putem face impotriva acestui om care o sa o bage in pamant cat de curand atat pe bunica mea cat si pe sotia lui (care este maltratata de el, acum se afla internata intr-un spital de psihiatrie, are tendinte suicidale si a spus in prezenta noastra ca el o trimite sa se omoare si ca ea nu se mai intoarce acasa atunci cand iese din spital si ca o sa se sinucida). Politistul - sef de post in comuna nu isi prea face datoria (cel putin asa cred eu din moment ce in urma discutiilor avute cu martorii a sustinut ca o sa-i aplice o amenda contraventionala, pe care nu a aplicat-o ulterior). Sunt convinsa ca, daca s-ar cere o evaluare psihologica a unchiului meu - acesta ar fi trimis la spitalul de nebuni. Va rog sa ma ajutati cu un sfat deoarece nu pot sa stau cu mainile incrucisate iar maine poimaine - bunica sau matusa mea sa pateasca ceva tragic iar eu sa am constiinta incarcata ca nu am facut nimic pentru ele.
Va multumesc.
desi nu este o practica la noi (din respect fata de inaintasii nostrii), ar trebui deschisa succesiunea dupa bunicul dumneavoastra. Astfel, vor fi ingradite oarecum drepturile matusii dumneavoastra (cea casatorita cu unchiul violent) si poate ca astfel ii va veni mintea la cap si se va potoli.
Pe de alta parte, cred ca in materie penala, pe baza unei plangeri penale, bunica va putea obtine anumite masuri impotriva unchiului, a caror nerespectare va duce inevitabil la obligarea acestuia de a se abtine benevol sau nu in a savarsi astfel de actiuni.
Da, ne-am gandit la aceasta varianta dar, cred ca bunica mea nu o sa ii tina piept unchiului in sala de judecata. El cunoste legile foarte bine si atunci cand i-am reprosat faptele a zis ca de unde stim noi, ca avem martori. El se foloseste de interpretarea legilor, care lasa mult de dorit. Daca unchiul meu intra noaptea la 12 peste bunica mea in casa (am impresia ca i-a sustras si o cheie de la locuinta) si o bate - ce naiba de martori or sa fie la incident - cainii si pisicile din curte???
Mergeti cu bunica la IML, scoateti un certificat medico-legal si apoi faceti plangere.
Contraventia trebuie constatata de agent personal, altfel e anulabil, asa incat daca agentul nu a vazut cearta, scandalul etc., nu are cum si ce sa-i aplice.
Bunica poate delega in instanta un mandatar, fie el avocat, fie o ruda. De asemenea, daca are venituri mici, poate cere asistenta judiciara gratuita (adica avocat gratis).
Faceti succesiunea, obtineti acte de proprietate pentru bunica si apoi, daca-i mai intra in curte, faceti plangere pe tulburare de posesie. Cu martori... cu tot. PLangere puteti face si fara titlu, dar e mai mult de demonstrat si va trebuie iar un avocat...
Luati-i un caine bunicii pentru aparare...
Cam atat imi vine in cap acum... POate mai are cineva vreo idee...